Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Konference Scientix Zlín 2019

Začátek školního roku je skvělou příležitostí dozvědět se něco nového! Ve dnech 6. - 7. září 2019 proběhne ve Zlíně konference Scientix pro učitelky a učitele přírodovědných předmětů. Registrace do 30. 6. 2019.


Dům zahraniční spolupráce a Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vás zvou na konferenci Scientix, která se uskuteční 6. - 7. září 2019 ve Zlíně. Účastníci konference - učitelky a učitelé základních a středních škol - si vyzkouší experimenty v reálných i online laboratořích, dozvědí se o zdrojích výukových materiálů a budou mít příležitost vyměnit si své zkušenosti ohledně výuky přírodovědných předmětů.

Konference je pro učitelky a učitele zdarma, občerstvení a ubytování (1 noc) bude zajištěno. Účastníci obdrží certifikát o účasti. Konference se uskuteční v prostorách Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.


Termín konference: 6. – 7. září 2019

Místo konání: Zlín

Registrace: online formulář na stránkách Domu zahraniční spolupráce (prosíme o vyplnění do 30. června)

 

Program

Pátek 6. září 2019

10:30 - 12:30

Neformální zahájení konference a pokusy pro zvídavé učitele

Registrace účastníků, pokusy na stanovištích, zápis na workshopy, občerstvení

12:30 - 12:50

Zahájení konference

 • Pavla Šabatková, vedoucí odboru školního vzdělávání, Dům zahraniční spolupráce
 • Roman Čermák, děkan Fakulty technologické, Univerzita Tomáši Bati ve Zlíně
12:50 - 13:15

Scientix a podpora přírodovědného vzdělávání v Evropě

 • Vladimíra Kyselková, Dům zahraniční spolupráce
13:15 - 14:30Jak být ... aneb představení zajímavých profesí z oblasti přírodních věd a technických oborů
14:30 - 15:00Káva a občerstvení
15:00 - 16:001. kolo workshopů
16:15 - 17:152. kolo workshopů
17:30 - 18:00eTwinning a možnosti online spolupráce škol
19:30 - 22:00Slavnostní večeře

 

 Sobota 7. září 2019

9:00 - 10:00
3. kolo workshopů
10:15 - 11:154. kolo workshopů
11:15 - 11:45Káva a občerstvení
11:45 - 12:455. kolo workshopů
13:00 - 13:30

Ukončení konference

Předání certifikátů o účasti, oběd formou balíčku

Anotace workshopů

        Doba plastová - doc. Ing. Roman Čermák, Ph.D., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

 • Žijeme v době plastové? Nepochybně ano. Vždyť už během prvních minut po probuzení každý z nás použije celou řadou produktů vyrobených z různých typů plastů. Historie těchto materiálů přitom není vůbec dlouhá. Dá se říct, že pár desítek let stačilo k tomu, aby pro nás zevšedněly a staly se běžnou součástí našeho života. Co je příčinou úspěchu a širokého využití plastů? Víte, že jejich počátky byly doslova třaskavé? Co má s plasty společného slonovina a kulečník, nebo třeba kontaktní čočky? Pojďme se společně podívat do historie polymerních věd a zkusme se také zamyslet nad jejich budoucností.

  Nanotechnologie ve výuceMgr. Věra Krajčová, Smíchovská střední průmyslová škola
 • Nanotechnologie je termín obalený tak trochu tajemstvím, je proto potřeba seznámit se s tímto pojmem, nahlédnout do jeho historie, současných aplikací i nahlédnout do jejich blízké budoucnosti. Budeme experimentovat s běžně dostupnými přípravky a hračkami, které obsahují nanočástice udávající jim zajímavé vlastnosti.

  Věda skrytá v bublině - odborník z Fakulty technologické, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
 • Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč praská bublina? Že ne? Nevadí. V rámci tohoto workshopu se společně vydáme po odpovědích na tuto otázku pátrat. My ale zajdeme ještě mnohem dál! Pokusíme se drobnou chemickou modifikací běžného bublifukového roztoku připravit bubliny, které jen tak neprasknou. Co to znamená? Třeba to, že si s nimi budeme moci pinkat J A ani tím naše bublinové dovádění neskončí. Pokusíme se společně ošálit přírodu a připravit si bublinu ve tvaru … hmmm … třeba krychle :-) Máte se na co těšit!

  Projekty na portálu Scientix - Vladimíra Kyselková, Dům zahraniční spolupráce
 • Více než 1 800 výukových materiálů je učitelům volně k dispozici na portálu projektu Scientix, na workshopu se proto podíváme jen na několik z nich. Vydáme se do online laboratoří a světa animací, díky kterým můžeme zkoumat matematické, fyzikální, geologické či chemické zákonitosti a procesy i bez speciálního vybavení. Chcete si vytvořit atom? Nebo se podívat jak vznikly Jizerské hory? A co doletět s Apollem 11 na Měsíc? Všechno je možné! V rámci workshopu si také ukážeme jak na portálu Scientix vyhledávat zajímavé učební zdroje a co dalšího může učitel využít.

  Slizká chemie - odborník z Fakulty technologické, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
 • Sliz. Produkt dětmi milován, rodiči, většinou tiše, tolerován. Tedy do chvíle, než jím děti zamoří byty, domy a chalupy. Podívejme se ale na tento produkt okem polymerního inženýra. Jaké že přitažlivé síly drží molekuly tvořící sliz pohromadě? No přeci nekovalentní interakce! Slabé přitažlivé síly hrající prim v téměř každém, v živých organismech se odehrávajícím, procesu. Tak třeba deoxyribonukleová kyselina, nositelka genetické informace, je jimi doslova protkána. A co teprve takový sliz :-) Aby nezůstalo jen u povídání, tak si společně také nějakou tu lepkavě vzhlížející a přitom nelepící hmotu vyrobíme…modrou, zelenou, červenou, voňavou, smradlavou…

   
  Kontaktní osoba: Vladimíra Kyselková, Dům zahraniční spolupráce (vladimira.kyselkova@dzs.cz).
  O projektu Scientix: Evropský projekt Scientix má za cíl vytvořit živou komunitu učitelů, vzdělávacích institucí a dalších relevantních aktérů, kteří vzájemně sdílí výukové materiály, zkušenosti a příklady dobré praxe. Na portálu projektu www.scientix.eu můžete volně vyhledávat, používat a stahovat výukové materiály a zdroje nebo požádat o jejich překlad do českého jazyka. Více o projektu naleznete na stránce https://www.dzs.cz/cz/eun/scientix/

   


Autor:
Vložil/a: Martina Němcová