Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Co chceš, můžeš: TEDx konečně i ve Zlíně
​​​Historicky první TEDx konference proběhla v sobotu 17. října ve zlínském Baťově institutu. Cílem neziskového projektu je podporovat "myšlenky, které stojí za to šířit". A to se včerejším řečníkům rozhodně podařilo.

Zcela zaplněný prostor kavárny 14/15 Baťova institutu, spousta veselí, nápadů a dobré nálady. Tak by se dala charakterizovat jedinečná vzdělávací akce, která proběhla za obrovského zájmu všech příznivců vzdělávání a osobnostního rozvoje nejen z našeho regionu. O kreativitě a nadšení organizátorů svědčily nápaditě připravené prostory, palubní letenky, duty-free zóna či afterparty v leteckém stylu. Co se týče programu, TEDx konference spojila návštěvníky především zážitkem z živých vystoupení, která byla doplněna o projekce nejzajímavějších řečníků z celého světa.

Recnici.jpg

​Stručný přehled myšlenek, které na konferenci zazněly:

  • Co chceš, můžeš. Ale - je potřeba poznat překážky, které nám mozek na cestě může připravit. Přes 300 let jsme v zajetí utkvělé představy, že jsme racionální bytosti. Ve skutečnosti jsme racionálně-emotivní bytosti. Každý plně vědomý racionální výběr je pro náš mozek energeticky velmi náročný. Vytváříme si mentální zkratky, abychom snížili energetickou náročnost mozkových operací. Mentální zkratky redukují komplexitu, složitost našeho světa. Čím více známe sami sebe, tím více s našimi emocemi dokážeme pracovat. (Josef Vojta, expert na neuromarketing a rozhodovací proces)
  • Naše děti budou žít v jiném světě. Tomáš Baťa čerpal z minulosti, žil v přítomnosti a nebál se budoucnosti. Důležité je cítit křídla, i když je život náročný. Hranice nejsou hory, řeky, zdi, hranice jsou pouze v našich hlavách. Součástí sebevýchovy i výchovy našich děti byl mělo být "jít na vandr". Rodina je důležitá kotva, pevný bod. Žádný úspěch nenahradí neúspěch v rodině. Pokud neuspějeme ve vztazích s našimi blízkými, vše ostatní je jen kompenzace. V rodině se dítě učí víře v sílu jednotlivce, svobodě v rozhodování, zdravým ambicím, vděčnosti, zodpovědnosti za vlastní jednání. (Rostya Gordon-Smith, jedna z top 50 personalistů světa)
  • Možné je všechno, i to, co se zpočátku zdá být nemožným. Triatlon mě nesmírně baví, živí, ale není to můj život. Tím je moje rodina. V roce, kdy se narodily moje děti, jsem dosáhl největších rekordů, i když tréninku bylo výrazně méně než dříve. Zamyslete se nad svými vlastními emocionálními bloky, ať si dokážete představit všechno, co jste si doposud představit nedokázali. (Petr Vabroušek, nejlepší Ironman ČR)
  • Raný vývoj člověka je zatížen nesmírnou chybovostí a chaosem. Je velké štěstí, když se narodí zdravé dítě. (Zuzana Holubcová, odbornice na ženskou plodnost)
Koma.jpg

  • Jaký je rozdíl mezi dětmi dříve a dnes? Žádný. Děti jsou pořád stejné, mění se jen prostředí a prostředky. Pravý pokrok nezastavíme, vychovávejme děti tak, aby měly na dětství dobré vzpomínky. (Vlastislav Toman, spisovatel, scénárista a 30 let šéfredaktor ABC)
  • Zdá se mi, že život v mých 73 letech teprve začíná. Mám důchod přes dva tisíce, nemusím doma hnít a můžu pokračovat v práci. Žijeme v úžasné společnosti, kde je možné opravdu všechno. Když je blízký člověk v nesnázích, nestačí mu držet palce. Je potřeba mu pomoci přímo a osobně. (Rudolf, Krautschneider, stavitel jachet a vášnivý mořeplavec)
  • Snažím se být pozorný k tomu, co přichází. Vystavuji se situacím, aby mě to někudy táhlo. Trénuji se v bláznovství, umění vidět za roh. Ulice je něco, co se má obývat a stát se úrodištěm nápadů a prostorem, kde můžeme vystoupit ze schémat života a zahlídnout svět v jiném řádu. (Ondřej Kobza, kavárník, který postavil do ulic piana)
  • Zjednodušte si život, uvolní se vám prostor na důležité věci. Nepoužívám slovo "problém", ale "výzva". Pokud někdo vidí nedostatek příležitostí v maloměstě, měl by se klást otázku, zda udělal dost pro to, aby tu příležitost potkal. Utíkáte-li od problémů na jiné místo, nezapomínejte, že si s sebou berete vás samotné. (Martin Pospíšil, zlínský podnikatel, který prorazil do světa)
  • Vědci jsou děti, které si hrají. Diverzita různých vjemů je stěžejní pro lidskou kreativitu. Je důležité mít vizi a jít si za ní. (Kateřina Falk, vědkyně, která pracuje na vývoji největšího laseru světa)

Videozáznamy z vystoupení jednotlivých řečníků budou zveřejněny na webu TEDx Zlín do poloviny listopadu. 


TED je americká nezisková organizace, která už více než 30 let podporuje „myšlenky, které stojí za to šířit“. Nejčastěji tak činí formou konferencí, na kterých vystupují největší současní myslitelé i lidé, kteří jsou zrakům laické veřejnosti důkladně skryti - přitom ale dokáží měnit svět.

texzlin.jpg


Autor:
Vložil/a: Jana Vodáková