Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vyšla příručka pro učitele výtvarné výchovy IgelitART!

Příručka IgelitART z cyklu uMěním! přináší inovativní přístup do hodin výtvarné výchovy na českých školách. Nabízí učitelům konkrétní příklady, jak propojit současné umění s globálními tématy. Příručka upravená pro české prostředí Společností pro Fair Trade vznikla na základě projektu britské organizace RISC a londýnské The October Gallery.


Zaci ZS Rehorova Brno2.JPG

 

Společné vytváření „igelitového“ moře, fotografování igelitových sáčků, tvorba doplňků z použitých materiálů, vytváření mapy svého okolí – to vše jsou tvůrčí aktivity, které čekají na žáky jakéhokoliv věku, jejichž učitelé se nechají inspirovat novou příručkou IgelitART.

Tvůrci příručky se při jejím vzniku inspirovali díly čínského umělce Chuang Sü. Ten speciální technikou fotografuje igelitové sáčky a tiskne je ve velkých rozměrech. Jeho tajuplné tisky vznášejícího se igelitu odkazují na zašlou slávu hedvábné stezky. Dnes po stejné trase, ale v opačném směru, putují mimo jiné i odpady a mezi nimi igelitové sáčky a plastové lahve. Kde se odpad bere a kam se ztrácí? Co s tím mohu udělat já a jak mohu výtvarně vyjádřit svůj názor? Toto jsou příklady otázek, na něž žáci a studenti mohou společně s učiteli hledat odpovědi.

Chuang Su_z cyklu Fragmenty2.jpg


Příručka IgelitART je prvním dílem ze vznikajícího cyklu uMěním! Společnost pro Fair Trade ji připravila ve spolupráci s britskou organizací RISC a londýnskou galerií současného umění The October Gallery. Je určena učitelům výtvarné výchovy, ale nejen jim. „Hlavním cílem této řady příruček je pomoci učitelům propojit současné světové umění a design s aktuálními globálními tématy. A zařadit tak průřezová témata Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Environmentální výchova i do hodin výtvarné výchovy,“ uvedla jedna z editorek příručky Jitka Oláh ze Společnosti pro Fair Trade.

Příručka nabízí učitelům podrobný popis čtyř navazujících výukových bloků (každý v délce 60–100 min). Každý blok je rozdělen na úvodní, hlavní a závěrečnou aktivitu, přičemž hlavní aktivita je vždy výtvarná. Aktivity se dají využít pro žáky a studenty jakéhokoliv věku.

Příručka existuje v elektronické podobě a lze ji zdarma stáhnout na http://www.fairtrade.cz/cz/publikace. Pokud budete mít chuť dozvědět se o celém projektu více či si na vlastní kůži vyzkoušet některé aktivity, můžete navštívit seminář akreditovaný MŠMT Výtvarná výchova v globálních souvislostech. Více informací k aktuálním seminářům Společnosti pro Fair Trade lze nalézt na webových stránkách http://www.fairtrade.cz/cz/87-seminare-pro-pedagogy/.


Kontakt:
Jitka Oláh, Společnost pro Fair Trade, jitka.olah@fairtrade.cz, 777 110 758 (editorka příručky IgelitART!)


Společnost pro Fair Trade

Česká nevládní organizace Společnost pro Fair Trade se zabývá vzděláváním, vedením kampaní a osvětou v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. Vzdělávací sekce Společnosti pro Fair Trade se již řadu let věnuje metodice globálního rozvojového vzdělávání a usiluje o jeho zapojení do systému českého školství. Školám a pedagogům nabízí výukové programy pro žáky a studenty, akreditované semináře pro pedagogy, metodické materiály použitelné ve výuce a výstavy seznamující s tématy globálního rozvojového vzdělávání interaktivní formou.

Zaci ZS Rehorova Brno.JPG
 
Autor:
Vložil/a: Ondřej Šolar