Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Národní kronika: archiv vzpomínek pamětníků pro poučení a pobavení současníků

Národní kronika je společným projektem sdružení Sensen a Národního muzea. Má ambici stát se největším archivem malých i větších událostí, které mají možná jen osobní nebo místní význam, ale přece jenom ukazují dobu a souvislosti svého vzniku. Dále chce uchovat a zpřístupnit vzpomínky pamětníků pro poučení a pobavení současníků. Vznikne tak významný doplněk "velkých" dějin, který v budoucnu nejenom historikům umožní do hloubky zachytit současnou dobu a bude sloužit jako mezigenerační zprostředkovatel informací o době nedávno minulé.

V životě člověka jsou události, které stojí zato zaznamenat pro budoucnost. Může jít o narození dítěte, sňatek, promoci, dokončení nového domu, zajímavou cestu, podnikatelský úspěch, dožití významného věku, vyléčení nemoci, ale i úmrtí nebo nešťastnou událost. Může jít i o památná místa, historii skoro zapomenutou, skvělé osobnosti, slavnostní události, proměny obcí a krajiny, stavby.

Inspirujte se vybranými tématy do Národní kroniky

I vy můžete přispět se svými příběhy, které se tak stanou součástí historie, poselstvím a svědectvím o současnosti pro budoucí generace. Vědečtí pracovníci Národního muzea připravili témata, která vás mohou inspirovat k napsání příspěvku do Národní kroniky - ať už na základě bedlivějšího pozorování toho, co se děje kolem vás, nebo když vaši pozornost obrátí do uplynulých let. Další informace a témata najdete na stránkách projektu.

 

Zdroj: Sensen, www.sensen.cz

Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková