Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
O výuce algoritmizace s roboty

I o výuce algoritmizace s roboty se hovořilo na listopadovém setkání učitelů ICT vyučujících v základních školách Zlínského kraje.

 

Více než desítka učitelů ICT ze základních škol z celého Zlínského kraje se opět setkala ve středu 6.11.2019 v učebně Základní školy Zachar v Kroměříži.

V prvním bloku se účastníci setkali s tématem výuky algoritmizace s robotem Edison. Mgr. Radoslav Slovák se svým kolegou nejprve v rychlosti představili svou firmu a důvody, proč školám právě takovýmto způsobem pomáhají a pak už jsme se nedočkavě vrhli na první praktické úkoly. V průběhu dvou hodin jsme si vyzkoušeli jak jednoduché programy, které umí robot téměř „sám od sebe", tak i složitější věci, které se programují v intuitivních webových prostředích. V prostředí Edscratch jsme pak strávili nejvíce času a zjistili, jak snadné a uživatelsky příjemné prostředí to je. Při práci s fyzickým zařízením jsme okamžitě viděli, co náš program umí. Samotné programování navíc nevyžadovalo nic speciálního, jen zařízení, které mělo standardní audio konektor. Už v průběhu naší práce s robotkem byla vznesena celá řada praktických dotazů a také se nám dostalo cenných rad od našich lektorů, kteří již nasbírali nemalé zkušenosti při spolupráci s některými školami v našem kraji. Velmi oceňuji, že dnes existují i takovéto firmy, které se snaží školám pomoci zkvalitnit a zatraktivnit výuku algoritmizace, jen protože to v dnešní moderní společnosti považují za potřebnou věc. Ještě jednou – velké díky firmě Edhouse.cz, která nás navštívila bez nároků na honorář a roboty se zabývá jako svým dobrovolnickým projektem.

Výuka algoritmizace s roboty na ZŠ bylo přímo navazující téma – jistěže jsme všichni motivovaní a rádi bychom si s dětmi hráli s roboty. Není to ale levné zařízení, a když si je jedna škola koupí, má se na ně pak tři čtvrtě roku jen prášit? My jsme vymysleli způsob, jak sdílením robotků mezi školami zabít hned několik much jednou ranou. Jednak snížit celkové náklady na pořízení takovéto drahé pomůcky a jednak si rovnou moci sdělovat praktické poznatky a tipy pro práci s nimi. Výhodou je, že veškeré výukové materiály poskytuje výrobce robota zcela zdarma pod licencí Creative Commons (v angličtině) a firma Edhouse velkou část metodických materiálů nechala na své náklady přeložit do češtiny.

V následující diskusi jsme pak s vyučujícími ICT formulovali požadavky na systém výměny robotů mezi školami a dohodli se, že vytvoříme anketu, ve které zmapujeme možnosti škol při tomto sdílení.

Setkání opět utužilo kontakty mezi učiteli ICT z různých základních škol Zlínského kraje, přineslo užitečné informace a umožnilo navázat úzkou spolupráci napříč školami.

Ing. Jan Bartoň, vedoucí sekce ZŠ Pedagogického kabinetu ICT kompetence 


Autor: Jan Bartoň
Vložil/a: Martina Němcová