Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vyučující chemie odcházeli z firmy Continental Barum plni dojmů

V pořadí 5. setkání pedagogů vyučujících chemii na základních a středních školách Zlínského kraje se konalo dne 13. 9. 2019 tentokrát ve společnosti Continental Barum s.r.o. v Otrokovicích, která patří mezi přední světové výrobce pneumatik.


Program byl pro nás velmi atraktivní. Nejdříve nás v úvodní přednášce pan inženýr Viktor Mechl, který má ve firmě na starost vzdělávání, stručně seznámil s technologickým postupem výroby pneumatik, následně jsme měli možnost se podívat i do výroby a tak na vlastní oči vidět  některé technologické operace. Výroba je velmi náročná jak z pohledu vysokého požadavku na kvalitu vstupních surovin, tak na kontrolu vlastností meziproduktů. Fyzickou námahu pracovníků tak i kontrolu sledovaných výrobních parametrů usnadňuje velká míra automatického řízení výroby. Velmi zajímavý  byl pro nás i  další program, kde nás vedoucí benchmarking laboratoře paní Ing. Marcela Špaňhelová  seznámila s chemickými a fyzikálními analýzami, které provádějí na pryžových polotovarech, polymerních vzorcích tak i na vzorcích hotových pneumatik za účelem předcházení jejich vadám.

Pro analýzu vstupních surovin a pomocných přípravků je velmi důležité provádět chemické analýzy, o nichž přednášela a následně nás laboratořemi prováděla vedoucí analytické laboratoře paní Ing. Monika Rudecká.

Po více než čtyřhodinovém jednání a společné diskuzi jsme z firmy Continental Barum odcházeli plni dojmů a nabiti zážitky a energií, kterou přeneseme jistě i do našich vyučovacích hodin. Za to vše patří firmě, panu Ing. Mechlovi a všem, kteří setkání pomáhali připravit a zrealizovat, náš velký dík. 

Program prohlídek jednotlivých pracovišť byl organizován separátně pro učitele základních a středních škol.

Velmi nás těší, jak velký důraz klade Continental Barum na vzdělávání, spolupráci se školami ať už se jedná o možnosti exkurzí, přednášek, praxe studentů či řešení dílčích výrobních problémů vysokoškolskými studenty formou bakalářských, diplomových a dizertačních prací.

Setkání nás opět velmi inspirovalo a už teď se těšíme na další.

prof. Ing. Dagmar Janáčová CSc., vedoucí pedagogického kabinetu Chemie (IKAP) OPVVV logo.png

Autor: Dagmar Janáčová
Vložil/a: Martina Němcová