Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
O co jde v kariérovém poradenství: příležitosti zkusit si
Cílem kariérového poradenství je najít vhodné povolání pro konkrétního jedince a také mu dát příležitost zkusit si konkrétní profesi přímo v terénu. V článku od Sylvy Štěpitové se dozvíte, jak mohou školy spolupracovat s úspěšnými firmami v našem regionu.

Kdysi jsem prezentovala svou práci kariérovým poradcům z EU, řekla jsem: „...we guide young people..." a poradce z Finska se mě zeptal „guide or counsel? (radíte mladým lidem nebo je provázíte?). A tenkrát jsem si uvědomila, že provázet je víc než poskytovat poradenství, že do provázení se dá schovat úplně všechno, od koučování, přes mentoring po poradenství a hledání řešení pomocí SWOT analýzy, že to je to, co chci dělat.
 

Co to vlastně je kariérové poradenství?

Často se výchovné a kariérové poradenství zaměňují nebo spojují. Podle mého jsou to dvě naprosto odlišné věci. Cílem kariérového poradenství je najít vhodné povolání pro konkrétního jedince. Je důležité poznat jeho osobnost, zájmy, schopnosti, silné a slabé stránky, zkrátka zjistit předpoklady pro výkon povolání a také studium. Neméně důležitý je i další krok - přemýšlet o uplatnitelnosti povolání na trhu práce, ve firmách v regionu či za jeho hranicemi.
 

Příležitost zkusit si

Každý, kdo má aspoň kousek kariéry za sebou, ví, jak je důležité vidět, zažít, zkusit si. Proto studentům v rámci kariérového poradenství nabízíme nejen zamyšlení nad profesními zájmy, schopnostmi a předpoklady pro studium, vč. psychologického posouzení a testování, ale nabízíme také informace o trhu práce, pracovních pozicích, firmách v regionu, jejich výrobních programech. Asi jako první dáváme studentům příležitost zkusit si přímo v procesu, objevit to výjimečné, zdravé a silné v nich, aby pak měli větší šanci najít si vhodné povolání, zaměstnání, ale i pozici ve firemní struktuře.

IMG_2159.JPG
 

Spolupráce s firmami v regionu

Máme tady velmi zajímavé firmy, dělají zajímavé produkty, mají atraktivní výrobní programy, firemní kulturu na solidní úrovni. Jejich produkty dobývají světové trhy. Vedle výroby mají oddělení vývoje, výzkumu, využívají nejnovější technologie, zavádí robotickou a automatickou výrobu, ale také digitální administrativu a řízení firmy. Potřebují zaměstnance, kteří budou schopni s novými technologiemi pracovat, obsluhovat je, programovat, vyhodnocovat data, řídit procesy atd. Firmy potřebují zaměstnance, kteří budou schopni kriticky myslet a ochotni se neustále učit, budou kreativní a hledat nová řešení, schopni pracovat v týmu, komunikovat, vyjednávat. To všechno ani ta nejlepší škola nemá šanci naučit.
 
Proto vznikla společnost VISC s.r.o,  VISC je zkratka virtuální školy. Našim cílem je také učit žáky a studenty, ale chceme používat jiné metody, chceme být partnerem pro střední i základní školy, chceme propojovat svět vzdělávání a praxe. Spolupracujeme velmi dobře se středními školami v regionu Uherské Hradiště – se Střední školou průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou Uherské Hradiště, Obchodní akademií a VOŠ Uherské Hradiště, se Střední odbornou školou a Gymnáziem Staré Město, rozjíždí se i spolupráce s Gymnáziem Uherské Hradiště a Střední školou MESIT o.p.s. Uherské Hradiště. Našim společným cílem je zapojit studenty co nejvíce do praxe, aby se vzdělávali na míru konkrétní firmě. Studenti už dnes mohou dělat na firemních zakázkách, pracovat na částečný úvazek ve firmě, využívat možnosti učit se a současně mít přivýdělek, pokud dělají produktivní práci.

Firemní praxe jim pomůže uspořádat si priority ve vzdělávání, naučí je hospodařit s časem, plnit úkoly, otužit se proti stresu, může jim dát zdravé profesní sebevědomí. Vedle firem RayService Staré město a BD Sensors Buchlovice, které jsou spolumajiteli  VISCu, se do projektu zapojily Kovovýroba Hoffman Ostrožská Nová Ves a Altech Uherské Hradiště. Nově jednáme i s Kaskem Slavkov.

DSC07621.JPG
 

Kroužky na základních školách

Firmy BD Sensors Buchlovice a RayService Staré Město výrazným způsobem metodicky a finančně podporují i pořádání technických kroužků a kroužků programování. Lektorují je studenti Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti a také studenti oboru Informační technologie Obchodní akademie Uherské Hradiště. Kroužky se konají na ZŠ Velehrad, ZŠ Buchlovice, ZŠ Staré Město a od března letošního roku vedeme kroužek i na ZŠ Za Alejí v Uherském Hradišti.

Protože máme pozitivní ohlasy, chceme tuto činnost rozšířit i na další základní školy, hledáme další firmy, které by byly ochotny kroužky na dalších ZŠ financovat.
 
KP obr.jpg
IMAG1116.jpg
--------------
Společnost VICS s.r.o. vznikla v roce 2016. Založili ji Karel Mareček, majitel společnosti BD Sensors Buchlovice, a Petr Gabriel, majitel společnosti RayService Staré Město, a Sylva Štěpitová, která 23 let pracuje jako kariérová poradkyně a psycholog práce. Sídlo VISCu je v Buchlovicích a pracoviště má v Uherském Hradišti, Palackého nám. 293, dveře č. 203. Kontakt: sylva.stepitova@visc.cz, www.visc.cz, tel. 775 618 422.
 
 

Autor: Sylva Štěpitová
Vložil/a: Jana Vodáková