Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Sdružení NaZemi vydalo Buzolu – příručku globálního rozvojového vzdělávání nejen pro volný čas
Co je za zdí? Jaká je tvoje stopa? Odkud ty věci jsou? To jsou názvy jednotlivých aktivit z právě vydané příručky globálního rozvojového vzdělávání s názvem Buzola. Využít ji mohou jak učitelé, tak i oddíloví vedoucí, instruktoři letních táborů či vedoucí zážitkových kurzů. V publikaci lze najít konkrétní návody na aktivity a hry z šesti různých oblastí: Globalizace, Spolupráce a soutěživost, Hranice, Životní styl, Média a Vzdělávání. Zvládnou je děti od 10 let. Určeny jsou však i dospělým.
 
Účastníci aktivit dostanou například příležitost zažít jednání velkých nadnárodních firem, analyzovat televizní reklamy či zjistit, co všechno mohou ovlivňovat hranice mezi státy. Naučí se kriticky přistupovat k médiím. Budou se ptát, jak různí lidé definují a uspokojují své potřeby, co pro nás znamená vzdělávání. Či proč je pro někoho důležitá spolupráce a pro někoho soutěživost.
 
„Příručka nabízí dětem i dospělým příležitost seznámit se s tématy jako je migrace, globalizace, životní styl nebo spotřeba formou krátkých aktivit, strukturovaných diskuzí nebo komplexnějších rolových her,“ uvedla k zaměření publikace její editorka Kristýna Hrubanová z organizace NaZemi.
 
Všechna témata obsažená v příručce spadají do stále rozšířenějšího konceptu globálního rozvojového vzdělávání (GRV). GRV se v evropských zemích objevuje od 90. let 20. století. Snaží se připravit děti, ale i dospělé na nároky rychle se měnícího světa. Umožňuje lidem poznat víc sama sebe a přistupovat ke světu s otevřenou, kritickou myslí. Poskytuje příležitost zamýšlet se nad svými vlastními hodnotami a názory včetně předsudků a stereotypů. Není primárně o vzdálených problémech „třetího světa“. Týká se zejména rolí, které hrajeme v dnešním světě a v měnící se společnosti.
 
Debata o globálním rozvojovém vzdělávání probíhá v mnoha evropských zemích. V některých z nich již existují strategické plány pro zapojení GRV do systému formálního i neformálního vzdělávání. Mezi ně patří i Česká republika, která má schválenou Národní strategii  GRV pro období 2011 – 2015.
 
Více informací a ukázkovou aktivitu s názvem Vezmi mě na druhou stranu ke stažení zdarma naleznete zde: http://www.nazemi.cz/co-delame/globalni-rozvojove-vzdelavani/vzdelavani-materialy/item/30-novinka-buzola 
 
Na vzniku publikace Buzola – příručka globálního rozvojového vzdělávání nejen pro volný čas se podílelo šest organizací z různých evropských zemí, a to v rámci mezinárodního projektu Globální vzdělávání bez hranic. V ČR ji v březnu letošního roku vydala nevládní nezisková organizace NaZemi. Do 1. dubna 2011 existovala pod názvem Společnost pro Fair Trade.
 
Kontakt:
Kristýna Hrubanová
NaZemi, editorka Buzoly a koordinátorka projektu Globální vzdělávání bez hranic
kristyna.hrubanova@nazemi.cz
777 110 434
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková