Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Konzultační centra pro žákovské parlamenty v každém kraji ČR
Po třech letech spolupráce mezi lektory Centra pro demokratické učení a učiteli vznikne v každém regionu Konzultační centrum pro práci se žákovskými parlamenty, které bude nabízet metodické materiály, akreditované semináře a především možnosti exkurzí, při kterých se návštěvníci budou moci podívat na zasedání funkčního parlamentu a sdílet zkušenosti s pedagogy.
 
Žáci se o tom, jak být dobrým občanem mohou učit, avšak snazší i efektivnější je principy participační demokracie přímo zažívat ve škole. Občanské kompetence si mohou žáci osvojovat nejsnáze skrze činnost žákovských samospráv, kde se z nich nestávají, jak se někteří mylně domnívají, malí vychytralí politici, ale spíš zodpovědní občané.  V české republice má více jak 60% základních škol žákovský parlament či podobnou formu žákovské samosprávy, ale většina těchto parlamentů funguje jen formálně (neřeší podněty a náměty žáků, nemohou se reálně podílet na chodu školy nebo je silně a direktivně vedou dospělí a ne žáci).
V rámci projektu „Model respektujícího žákovského parlamentu“ byla spolupráce škol a CEDU dovršena vznikem Konzultačních center.
 

Co je Konzultační centrum, co nabízí a za co – jak vlastně funguje?

Konzultační centrum sídlí vždy na jedné základní škole v každém kraji ČR a je společným úsilím té které školy a Centra pro demokratické učení (CEDU). Není institucí ani právním subjektem, je snahou škol a CEDU pomáhat dalším školám v regionech při práci se žákovskými parlamenty.
 
Nabízí všem zájemcům především možnost navštívit školu a čerpat inspiraci z praxe zkušenějších škol. Každý z parlamentů (učitelů i žáků) v konzultačních centrech je samozřejmě sice na jiné úrovni, ale všechny mají co nabídnout a mnoho z nich je excelentní úrovni (dokládá to i názor Britské organizace Involver). Dále nabízí metodické materiály jak pro koordinátory žákovských parlamentů, tak pro třídní učitele a učitele občanské výchovy, ale i zápisníky pro členy parlamentu. Nebude-li ani toto stačit, je možné v konzultačním centrum uspořádat akreditovaný seminář, uspořádat školení pro sborovnu každé školy či prožitkový kurz pro žáky, nebo požádat o individuální podporu formou mentoringu a koučování. 
 
Ceny se odvíjejí od toho, co učitelé budou chtít. To nejcennější – čerpání inspirace a praktická zkušenost škol je zdarma. Stejně tak jedinečné metodiky pro koordinátory parlamentů a zápisníky pro žáky se budou při otevírání Konzultačního centra rozdávat zdarma . Další materiály, vzdělávací semináře, prožitkové kurzy a individuální podpora jsou plně zpoplatněny (osmihodinové semináře za 1500Kč).
 
Fungování každého centra bude vždy založeno na stejných základech (praxe škol, metodické materiály, odborná školení), ale v každém kraji bude vždy fungovat podle možností té které školy, která je konzultačním centrem a na konkrétní poptávce v každém kraji. 
Určitě se vyplatí se zúčastnit i otevření Konzultačních center (termíny a místa níže), jelikož na nich budete moci zdarma získat metodické materiály, absolvovat workshop a hlavně si osahat, jak právě ve vašem kraji bude centrum fungovat a zda vám má co nabídnout.
 
KDY A KDE BUDOU OTEVŘENA KONZULTAČNÍ CENTRA
TERMÍN
KRAJ
ŠKOLA
Út 15. 1. 2013
Pardubický
ZŠ Jablonné nad Orlicí
St 16. 1. 2013
Středočeský
ZŠ Plaňany
Po 21. 1. 2013
Zlínský
ZŠ, MŠ a SŠ pro sluchově postižené Valašské Meziříčí
Út 29. 1. 2013
Jihomoravský
ZŠ Masarova Brno
St 30. 1. 2013
Moravskoslezský
ZŠ Krnov
Po 4. 2. 2013
Vysočina
ZŠ a MŠ Dobronín
Út 5. 2. 2013
Jihočeský
ZŠ Volary
St 6. 2. 2013
Královéhradecký
ZŠ K. V. Raise Lázně Bělohrad
Čt 7. 2. 2013
Liberecký
ZŠ a MŠ Raspenava
Pá 8. 2. 2013
Plzeňský
28. ZŠ Plzeň
Čt 14.2. 2013
Olomoucký
ZŠ a MŠ Nedvědova Olomouc
Út 12. 2. 2013
Karlovarský
ZŠ a MŠ Dolní Žandov
St 13. 2. 2013
Ústecký
FZŠ České mládeže Ústí nad Labem

Kontakt:

Tomáš Hazlbauer
tomas.hazlbauer@cedu.cz
606 103 113
www.cedu.cz
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková