Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Deset škol ve Zlínském kraji získalo titul Multikulturní škola
Zlínský kraj uděluje, na základě aktivního přístupu v otázce multikulturní výchovy, rovných příležitostí žáků a podpory začleňování sociálně vyloučených skupin, titul Multikulturní škola“. Tak znějí slova na certifikátu, kterým se nově může pyšnit celkem 10 škol ve Zlínském kraji, které se zapojily do projektu Zlínského kraje s názvem „Multikulturní škola“.
 
Projekt realizuje Zlínský kraj v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, do kterého se školy zapojily ve školním roce 2009/2010 (školy v okrese Vsetín) a 2010/2011 (školy z ostatních okresů).  Školy, které projekt zaujal jako prevence rasismu a xenofobie i jako možnost zpestření výuky i dalšího vzdělávání pedagogů, vybraly třídy 2. i 1. stupně, jejichž žáci následně absolvovali netradiční vyučovací hodiny s lektory několika národností. Také celý pedagogický sbor školy, bez ohledu na aprobaci pedagogů, absolvoval tří-modulové vzdělávání.         
 
V něm učitelé získali náměty na aktivity podporující mezi žáky toleranci a vzájemné poznávání a byly zde připomenuty také základní pojmy a informace z oblasti veřejné správy, inkluzívního vzdělávání či práva, přičemž posledním dvěma jmenovaným oblastem byly věnovány také kulaté stoly, určené zejména vedoucím pracovníkům. Absolvování kompletního programu, který pro školy projektový tým připravil, bylo podmínkou udělení titulu, ale ne jedinou. Desetičlenný lektorský tým, který během návštěv ve školách zažil atmosféru školy a dozvěděl se o řadě dalších jejích aktivit, musel potvrdit, že udělení titulu je oprávněné a že ve škole existuje předpoklad dalšího rozvoje projektem řešené oblasti. Skutečnost, že školy mají o tuto oblast zájem, se potvrdila ještě v průběhu projektu, kdy se některé z nich přihlásily do programu „Férová škola“, realizovaného partnerem projektu - Ligou lidských práv o.s. (www.llp.cz), v němž musí škola splnit již poměrně přísné standardy.
 
Projekt Multikulturní škola je nyní na konci realizace. Jako jeho poslední aktivita se 1. března 2012 uskuteční ve Zlíně konference Multikulturní výchova, na které bude možno dozvědět se více o projektu a zazní zde příspěvky o zkušenostech s multikulturní výchovou nebo inkluzívním vzděláváním v zahraničí i na českých školách. Prostor bude rovněž dán diskusi s přednášejícími a bude zde možno získat některé z výstupů projektu, konkrétně metodiku multikulturní výchovy nebo plakáty na školní chodby. Uzávěrka přihlášek na konferenci je 17. února 2012 (více informací v příloze tiskové zprávy). Na konferenci jsou všichni srdečně zváni, stejně jako na výstavu fotodokumentace z projektu, která bude od poloviny února instalována v 16. etáži Baťova mrakodrapu, kde sídlí Krajský úřad Zlínského kraje.
 

Seznam škol, které obdržely certifikát:

SŠ Obchodu a služeb Vsetín
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
ZŠ Vsetín, Luh 1544
ZŠ Vsetín, Trávníky 1217
3. ZŠ Holešov
ZŠ Hulín, okres Kroměříž
Základní škola Zlín, tř. Svobody 868, příspěvková organizace
Základní škola T. G. Masaryka Otrokovice, příspěvková organizace
Základní škola Trávníky Otrokovice, příspěvková organizace
Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní 2047, okres Uherské Hradiště
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková