Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Hra o Zemi - průvodce internetovými stránkami
Autorkou následujícího textu je Kateřina Kociánová z občanského sdružení Zelený kruh. Na Internetu denně přibývá několik nových webových stránek, které se zabývají různými tématy a jsou vhodné pro různé uživatele.

Učitelé středních škol (ale i základních – 2. stupně) by neměli propásnout INTERNETOVÉ STRÁNKY www.HRA O ZEMI.cz
Když jsem před pár lety učila na základní škole a ve výuce jsem využívala různé dostupné prostředky a pomůcky, ráda jsem také uvítala nápady, jak lze výuku oživit a zpestřit. Nejen v přírodopisu, v chemii ale i v zeměpise nebo občanské nauce jsem se snažila přiblížit téma ekologie. Vždyť tento obor patří do života a nelze jej zaškatulkovat do jednoho předmětu. Nyní pracuji v ekologické organizaci Zelený kruh*, kde se podílím na tvorbě webové stránky www.hraozemi.cz.
 
Minulé roky jsme úzce spolupracovali s organizací Člověk v tísni a díky projektu „Jeden svět na školách“ jsem navštívila desítky středních škol. Každá byla něčím zajímavá, v něčem jiná. Spojovalo je, že se učitelé i studenti všech navštívených škol pídili po informacích a co se týče ochrany životního prostředí, tak si ne vždy věděli rady.
Webové stránky www.hraozemi.cz chtějí vyhledávání informací usnadnit a zábavnou formou přiblížit tématiku ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. Poprvé jste se s nimi mohli setkat v dubnu 2002 a sami si vyzkoušet, co se stane, když si zvolíte způsob života, který ničí přírodu. Hravou a vtipnou grafikou se snaží nejen pobavit, ale i upozornit na to, proč je důležité usilovat o šetrný a ohleduplný způsob života na Zemi. Na internetové stránce www.hraozemi.cz můžete zvrátit vývoj světa směrem, jakým chcete. Otázkou je, zda se to člověku podaří i ve skutečném životě. Je to hra a záleží na každém z nás. Podaří se vám to i ve vašem životě? A v životě planety? Jaký bude?
Mnoho lidí ani netuší, jak svým chování mění životní prostředí. Jednoduchý dotazník pro výpočet ekologické stopy přibližuje tuto souvislost. Zkuste si změřit ekologickou stopu a zjistíte, do jaké míry je váš životní styl udržitelný. Od září 2005 si na webu www.hraozemi.cz můžete srovnat svou ekologickou stopu se stopou České republiky a i s jinými zeměmi světa a porovnat, jak na tom jsme a jak je na tom planeta. Bude nám stačit?
Na Internetu lze chatovat s lidmi, kteří se skrývají za různými identitami. Člověk kolikrát ani netuší, s kým „mluví“, vytváří si názor z různých domněnek. Obdobně je to i s představou o tom, kdo jsou ekologové. Média vytvářejí jejich předobraz více či méně zkreslený. Prostřednictvím „Zelené seznamky“ na webu www.hraozemi.cz vám nabízíme možnost seznámit se s aktivními ekologickými organizací z celé ČR, a že jich není málo! Najdete zde přes 100 kontaktů a nové průběžně přibývají. Také zjistíte, k čemu tyto organizace jsou a kdo je platí. Nakonec si můžete najít organizaci, která se zabývá právě tím, co vás zajímá, a sídlí ve vašem kraji. A pak už stačí zvednout telefon a domluvit si schůzku:o). Třeba i s námi:o)
 
Pro středoškolské učitele připravujeme pracovní listy s konkrétními nápady a inspiracemi, jak využívat webové stránky přímo ve výuce. Rádi bychom s vámi konzultovali naše nápady a také uvítáme vaše podněty přímo z praxe. Pokud s námi chcete spolupracovat, ozvěte se Kateřině Kociánové, tel. 222 51 71 43, nebo Ekolinka 222 51 83 52 nebo e-mail: katka.kocianova@ecn.cz.
*Zelený kruh je asociací 26 členských organizací a zajišťuje organizační zázemí oborové platformy, ke které se hlásí dalších 40 organizací z celé ČR.
Zelený kruh usiluje o prosazování společenského prostředí, které povede k ochraně přírody a životního prostředí a rozvoji občanských aktivit v této oblasti. Usiluje o vytváření legislativních, finančních aj. podmínek pro vznik a činnost občanských sdružení v oblasti ochrany životního prostředí a vytváření prostoru pro účast veřejnosti na rozhodování na všech úrovních. Předpokladem jsou dobrá informovanost a transparentní rozhodovací procesy s možností zapojení veřejnosti. Zelený kruh spolupracuje s podobně zaměřenými nevládními organizacemi v České republice i v zahraničí. Více informací na www.zelenykruh.cz.
 

Kateřina Kociánová
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková