Slavnostní vyhlášení vítězů celonárodní soutěže Měníme svět k lepšímu

20. květen 2022
Soutěže a olympiády
Autor/ka článku: Hana Martináková
Slavnostní vyhlášení vítězů celonárodní soutěže  Měníme svět k lepšímu

Projekt k 430. výročí narození Jana Amose Komenského (28. 3. 1592 – 15. 11. 1670) Připojme se ke Komenského nadčasové vizi a udělejme svět lepší!

Od září 2021 do 8. května 2022 měly třídní kolektivy možnost zapojit se do druhého ročníku Projektů proměny a registrovat se do celonárodní soutěže Měníme svět k lepšímu v rámci projektu Komenský – Příběhy lidskosti. Učitel národů by měl jistě radost, že v jeho Poradě o nápravě věcí lidských pokračují praktickými činy další generace.

Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Měníme svět k lepšímu se bude konat 2. června v DK AKORD v Ostravě za přítomnosti náměstka hejtmana za školství. Do Projektů proměny se zapojilo 24 týmů od Ústí nad Labem až po Karvinou, které se pokusily o nápravu věcí lidských v sedmi klíčových oblastech života: vzdělanost, rodina, vláda, víra, média, umění, podnikavost. Komu byste dali svůj hlas ve veřejném hlasování Vy? Máte možnost podpořit svého favorita svým hlasem ve veřejném hlasování do 25. května na webu komensky2020.cz/verejne-hlasovani-2022/

Velmi originální dílo vytvořil tým pod názvem Band of Brothers z druhého stupně ZŠ z Turska. Nastudovali si život a dílo Učitele národů, pořídili si 3D tiskárnu, vyrobili vlastní figurky a vymysleli geniální stolní hru o životě Jana Amose Komenského.

Jak by se vám líbilo, kdyby vám celý týden někdo prokazoval lásku každodenní pozorností? Týden velkých maličkostí se rozhodli zorganizovat žáci 5. ročníku ZŠ z Frýdlantu nad Ostravicí. Pozvali na svačinku s Komenským své nejbližší, náhodné kolemjdoucí, ale i záchranáře. Překvapili babičky a dědy v Domově pro seniory, zpříjemnili jim den a vyloudili úsměv na tváři.

Studenti gymnázia v Bohumíně vytvořili pozoruhodný KAMenského deník. Vyšli z myšlenky J.A. Komenského: “Nevěř všemu, co slyšíš.” Jelikož se v dnešní době objevuje spousta dezinformací, rozhodli se formou nápaditého deníku poukázat na pravdivá fakta.

Radostný pocit z dobrého činu nenahradí ani to nejvyšší umístění. Své by vám o tom mohli říci žáci 6.C a 7.D ze ZŠ Oskol v Kroměříži. Cílem jejich Projektu proměny byl koncert a vybrání finančního obnosu pro jednoho tatínka a jeho děti, kterým maminka zemřela při porodu. Plán spočíval v sestavení celistvého divadelního představení, které zaujme jak děti, tak rodiče. Součástí bylo občerstvení, prodej obrazů a kniha pohádkových příběhů od dětí vytvořená přímo pro tuto akci. Díky spolupráci s Nadací Via celková částka pro rodinu přesáhla 100 000 Kč. K zapojení do soutěže tým povzbudil lektor Radek Hejret, který s nimi realizoval projektový den Minus na plus s Amosem. Bez jeho intervence byste si dnes nemohli číst tyto řádky. Všem žákům zapojeným do Projektů proměny a jejich doprovázejícím pedagogům patří velké díky.

Soutěžit mohly týmy ve třech věkových kategoriích: 1. stupeň ZŠ (6–11 let), 2. stupeň ZŠ (12–15 let) a SŠ/SOU (16–19 let). Týmy si vybraly jednu z oblastí, vymyslely název projektu a pustily se do díla. Vznikla krásná a originální díla. Vítěze v jednotlivých kategoriích odměníme dárkovým poukazem na společný zážitek, věcnými dary od společnosti POMPO a dalších sponzorů v celkové výši 120 000 Kč.

Na 71 školách proběhlo 164 programů a projektových dní Minus na plus s Amosem, kterých se zúčastnilo  3250 studentů. Tento projekt byl doprovázen kampaní, v rámci které se s námi podělil ekonom Tomáš Sedláček o svoji zkušenost, jak změnil své minus na plus.

Nejsou zde zaznamenány počty srdcí těch, kterých se dotkl životní příběh J. A. Komenského formou výstavy Komenského timeline nebo skrze výstavu ilustrovaných citátů Komenského, kterých jsme distribuovali 160 kusů.

Učitel národů svoji stopu v životech mladé generace a pedagogů zanechává stále.
„To s tím minus na plus je pravda. Mně umřel před dvěma lety děda. Měl jsem ho moc rád a bylo mi moc smutno, ale díky tomu jsem pochopil, že si mám vážit lidí. Změnil jsem se, chovám se teď k lidem lépe.“  (žák 2. stupně ZŠ po projektovém dni Minus na plus s Amosem)

„Program Jak zvládat těžkosti na motivy života Komenského byl pro mne opravdu nenahraditelný. Bez něj bych totiž nezjistila, jak hluboké osobní problémy studenti mé třídy řeší i v důsledku covidu, a jak moc to může ovlivňovat jejich studijní výkony. To taky ve výsledku zásadně změnilo můj pohled na to, co je pro ně v současné situaci to nejdůležitější – nikoli dohánění učiva a známek za každou cenu, ale spíše péče o jejich duševní zdraví.” (učitelka OA Jeseník)

Vyhlášení vítězů bude předcházet workshop pro pedagogy s prof. PhDr. Janem Háblem, Ph.D., na který jsou srdečně zváni všichni pedagogové.

Od roku 2019 zasahujeme skrze tento projekt české školy i veřejnost nově vytvořenými metodikami a mediální produkcí se snahou poukázat na nadčasové a stále aktuální myšlenky Jana Amose Komenského. Nechceme o něm předávat jen informace. Chceme setřást prach z bust Komenského s cílem ukázat, že záleží nejen na vzdělávání, ale také na charakteru. Lepším se stává svět tehdy, když se promění jeden člověk, který pak proměňuje své okolí.

Pokud jste nestihli zapojit se do Projektů proměny a soutěže Měníme svět k lepšímu letos, máte možnost tak učinit příští rok. V připomínání nadčasového odkazu Učitele národů budeme pokračovat i v dalších letech. Komenský má co říct i lidem ve 21. století.