Seriál Datová Lhota provede školáky virtuálním světem

25. srpen 2021
Informatika
Autor/ka článku: Jana Cenková
Seriál Datová Lhota provede školáky virtuálním světem

Česká televize uvedla na své obrazovky nový zábavně vzdělávací seriál pro děti věnovaný počítačům a internetu. Na vzniku projektu Datová Lhota, jehož součástí budou také výukové materiály pro učitele, se podílela Matematicko-fyzikální fakulta UK a společnost CZ.NIC.

Hlavním cílem seriálu je děti srozumitelnou formou zasvětit do různých oblastí informatiky a ukázat jim, jak počítače a Internet fungují. V rámci projektu byl na stránkách České televize spuštěn také edukativní web Datová Lhota, na němž budou zveřejněna vzdělávací videa, online hra a výukové materiály pro učitele a rodiče. Seriál bude možné sledovat v rámci pořadu Planeta Yó na Déčku.

Tři hrdinové, Kuba, Linda a počítačový nadšenec Marwin, se v jednotlivých dílech seriálu přesouvají do virtuálního městečka Datová Lhota, aby vyřešili Kubovy potíže s počítačem. Při svých dobrodružstvích poznávají, jak to v městečku chodí. Například, že jednotlivé budovy symbolizují spuštěné programy – „Filmov“ přehrává filmy, „Obrázkov“ prohlíží obrázky nebo co mají v městečku na starosti jednotlivé postavičky. Postupně se tak dozvídají, jak a co způsobuje problémy s počítačem a Internetem, jak jim předejít a jak si s nimi poradit.

Zdroj: Česká televize