Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Výchova dětí a dospívajících

Biologický, psychický a sociální vývoj a otázky výchovy dětí a dospívajících.

Kontakty na pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, střediska výchovné péče a další školská zařízení ve Zlínském kraji a další informace o zařízeních nabízejících pomocnou ruku dětem a mládeži naleznete v rubrice Kde hledat radu či pomoc?
 
V rubrice Děti se speciálními vzdělávacími potřebami jsou publikovány texty na téma nadané děti, hyperaktivita apod.
 
Články zaměřené na výchovu dětí a jejich duševní zdraví najdete také na webu Zdravě do života.
 
 • O úklidu a domácích pracích

  27. 3. 2017, Jana Vodáková

  Přečtěte si rozhovor s Martinou Holcovou, autorkou knihy Uklidím, až děti vyrostou o roli úklidu a uklízení v našich životech. Jak k úklidu přistupovat tak, aby co nejmíň zatěžoval naše vztahy a rodinný život?
  »Celý článek«

 • Nový průzkum: Co plánují středoškoláci ve Zlínském kraji po studiu

  8. 3. 2017, Radovan Výsmek

  Většina středoškoláků ve Zlínském kraji chce pokračovat v dalším studiu. Podle průzkumu společnosti TREXIMA to ve školním roce 2015/2016 měly v úmyslu více než dvě třetiny z nich.
  »Celý článek«

 • Žáci před obrazovkou

  1. 2. 2017, Jana Vodáková

  Britští vědci analyzovali data patnáctiletých žáků o jejich celkové mentální spokojenosti a současně o čase, který tráví před obrazovkou – televize, počítače, tabletu i chytrého telefonu. Výsledky ukazují, že do určité míry používání technologií prospívá mentálnímu zdraví a škodí až po překročení kritické hranice.
  »Celý článek«

 • Rané vzdělávání se vyplatí

  4. 1. 2017, Jana Vodáková

  Jak vypadá efektivní rané vzdělávání a vyplatí se financovat takové programy? Na tyto otázky odpovídá studie laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Jamese Heckmana a jeho kolegů z Chicagské univerzity, která sledovala dva školské programy ze sedmdesátých let pro děti od osmi týdnů až do pěti let.
  »Celý článek«

 • Umění vyjádřit vděčnost

  9. 11. 2016, Jana Vodáková

  Nevděk světu nevládne. Opravdu? Cynik v nás určitě odpoví, že je to přesně naopak a že všechno dobré už bylo. Jak tedy přežít džungli každodenní mezilidské komunikace? Nenabízíme rychlé paperbackové rady, jen pár tipů pro situace, které nás jistě potkají v každé škole života.
  »Celý článek«

 • Jak vychovat skvělé děti

  2. 8. 2016, Jana Vodáková

  ​Co nám říká věda o výchově úspěšných dětí? Jaké dovednosti by měly děti mít, aby uspěly v dnešním světě? Server NPR.org přináší výňatky z rozhovoru s autorkami knihy, vývojovými psycholožkami Kathy Hirsh-Pasek a Robertou Michnick Gollinkoff.
  »Celý článek«

 • Dětská hra v ohrožení

  27. 6. 2016, Jana Vodáková

  ​Jessica Alexander se na serveru The Local.dk zamýšlí nad povahou neřízené dětské hry v životě. Hravost je přirozenou součástí dětského světa. Dítě prostřednictvím hry chápe svět okolo, vyrovnává se se svými úzkostmi, vyjadřuje se a může cítit kontrolu nad vlastním osudem, což buduje jeho sebeuvědomění.
  »Celý článek«

 • Pozitivní a negativní neúspěch

  9. 6. 2016, Jana Vodáková

  ​To, zda rodiče považují neúspěch za příležitost k učení a růstu, nebo zda jej pokládají za překážku úspěchu, rozhoduje do velké míry o přesvědčení dětí, jak mohou svým snažením a pilnou prací zvýšit vlastní inteligenci. S tímto zjištěním přichází série studií Stanfordské univerzity představená na serveru MindShift.
  »Celý článek«

 • Život s pravidly, limity a rituály

  7. 1. 2016, Jana Vodáková

  V polovině listopadu proběhla v Brně celostátní konference zaměřená na význam nastavení funkčních pravidel ve výchově malých dětí, každodenní rituály, bezpečný vývoj dětské psychiky.
  »Celý článek«

 • Život má takový smysl, jaký mu dáme

  10. 9. 2015, Jana Vodáková

  Pro někoho snadný pro někoho zamotaný a těžce zvládnutelný a uchopitelný problém - smysl mého života. Jak ho najít a pochopit?
  »Celý článek«

 • Hrdinství, důležitost vzorů ve výchově

  31. 7. 2015, Jana Vodáková

  Ideál rytířskosti a hrdinství nás provází od samotného začátku dějin. Nejen ve středověku se muži učili pokoře a zároveň odvaze a statečnosti. Obnovení těchto ideálů a kultivace našich osobností je velkým tématem pro další vývoj společnosti.
  »Celý článek«

 • Užitečné návyky, které se budou dětem hodit v dospělosti

  2. 7. 2015, Jana Vodáková

  Užitečné návyky. Protiklad zlozvyků. Rady, jak „umět“ život.
  »Celý článek«

 • „Modrý život“ aneb význam dobrých skutků v životě

  22. 7. 2015, Jana Vodáková

  S „Modrým životem“ pod názvem „Můj lepší život“ začal Jaroslav Foglar v knize „Přístav volá“ v roce 1934. Tímto „Modrým životem“ se řídil výjimečně ušlechtilý Láďa Vilemín po vzoru lidí s „modrou krví“ a jeho kamarádi, kterým byl vzorem.
  »Celý článek«

 • Význam rituálů ve výchově a vzdělávání dětí

  17. 6. 2015, Jana Vodáková

  Pravidelně se opakující prožitky, aktivity směřují k ideálnímu cíli vychovat z dítěte správného člověka.
  »Celý článek«

 • Sedm strachů, které od dětství ničí naše životy

  7. 7. 2015, Jana Vodáková

  Odmalička se učíme bát. Hlavně vybočit z řady, protože jiným způsobem není možné vymanit se z průměru. Před strachem není dobré utíkat, protože tím se ho nezbavíme. Postavte se mu a budete silnější.
  »Celý článek«