Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Umění vyjádřit vděčnost
Nevděk světu nevládne. Opravdu? Cynik v nás určitě odpoví, že je to přesně naopak a že všechno dobré už bylo. Jak tedy přežít džungli každodenní mezilidské komunikace? Aktuální číslo časopisu Rodina a škola nenabízí rychlé paperbackové rady, jen pár tipů pro situace, které nás jistě potkají v každé škole života.
 
Měkké dovednosti (soft skills), tedy kupř. schopnost řešit konflikty nebo právě umění komunikace, se často jeví jako něco natolik přirozeného, že to snad ani nestojí za zmínku. Zdá se, že si je osvojujeme v rodině a později prostřednictvím socializace ve vzdělávacích institucích. Občas se ale každý z nás dostane do situace, pro jejíž elegantní zvládnutí by uvítal pomocnou ruku. Začíná to už uměním poděkovat.
 

Dny díkůvzdání

Umět poděkovat vypadá na první pohled triviálně. Je to přece jedno z kouzelných slov, která bychom měli zvládnout už v mateřské škole, a jeho kreativní vyjádření může jít daleko za hranice pouhého slova.

Zas tak jednoduché to ale není. Za prvé je dobré si uvědomit, že projevy vděku nejsou výrazem slabosti a devótnosti. Ti, kteří umějí a projevují vděčnost, jsou vyrovnanější, emocionálně i fyzicky zdravější a celkově šťastnější. Jak se této dovednosti naučit?

Nemusí jít jen o každodenní „deníčkové" zápisky, jež reflektují pozitivní příběhy dne. Inspirací může být Den díkůvzdání (USA, Kanada) i hezká anglosaská tradice psaní děkovných kartiček a dopisů těm, kteří pro nás udělali něco navíc, pomohli nám, něčím nás obdarovali. A pokud vám psaní dopisů připadá jako kratochvíle z románů viktoriánské Anglie, klidně využijte moderní technologie. Vnuk může třeba poslat babičce fotokoláž nebo krátké video, jak jezdí na nově darovaném kole. 
 

Pomoc i kondolence

Poprosit o pomoc a naopak pomoc nabídnout – a opravdu to myslet vážně – také patří k užitečným dovednostem, jež můžeme dětem představit už v útlém věku adekvátně jejich schopnostem.

Obecně pronesená věta „dej mi vědět, jestli něco nepotřebuješ" většinou nefunguje, protože oslovený se cítí zaskočen a ne úplně schopen formulovat svoji potřebu. Přínosnější je nabídku pomoci konkretizovat. Se starší paní ze sousedství se lze například domluvit na pravidelném odnosu odpadu do recyklace, úklidu sněhu nebo posekání trávy.

Ostatně, velkou otázkou je, jak si rozumět napříč generacemi. Občas to vypadá, že žijeme v paralelních světech podle toho, v jaké věkové kategorii se zrovna nacházíme. Lehkost každodenní konverzace zdá se být pomalu mizejícím uměním. Asi ne všechno lze svádět na všudypřítomnost sociálních sítí a věčnou on-line přítomnost, i když je dobré si jejich občasný negativní vliv uvědomit.
Návrat ke skutečnému rozhovoru můžeme s dětmi cvičit při návštěvách příbuzných a přátel, kde jsou začleněny všechny věkové kategorie. Možná témata: co kdo čte, kam se kdo chystá na výlet, inspirace v kuchyni, oblíbená jídla…

V širším okolí lze v nezávazné konverzaci (small talk) pokračovat u prodavačů, v restauraci, v práci, kdy se děti setkají s kolegy rodičů, v ordinaci lékaře. Tyto situace by měly být vnímány jako interakce, které vzájemně obohacují nebo alespoň zpříjemňují každodenní žití.

Součástí komunikačního repertoáru jsou také negativní zážitky a emoce. Mnohdy na nás mají paralyzující účinky, ale s trochou pomoci a vlídného slova je jejich překonávání méně komplikované. Občas nás potkají i smutné události, kdy bychom měli vyjádřit zármutek, či dokonce kondolenci. Je vhodnější se takové situaci nevyhýbat a nemizet. Účast a soucit můžeme vyjádřit i formou krátkého psaní, v němž sdělíme lítost a zároveň zmíníme i pozitivní společné zážitky.

Každý den připraví nějaké dobrodružství, pro něž je vhodně zvolená komunikační strategie cestou k úspěšnému zvládnutí. Na všechno se připravit nelze, ale občasná pomoc není k zahození.

Ti, kteří umějí a projevují vděčnost, jsou vyrovnanější, emocionálně i fyzicky zdravější a celkově šťastnější.


Zdroj: Rodina a škola, www.portal.cz/ras


Autor: Veronika Zavřelová
Vložil/a: Jana Vodáková