Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
O úklidu a domácích pracích
​Přečtěte si rozhovor s Martinou Holcovou, autorkou knihy Uklidím, až děti vyrostou o roli úklidu a uklízení v našich životech. Jak k úklidu přistupovat tak, aby co nejmíň zatěžoval naše vztahy a rodinný život?

„Přišlo mi, že může být užitečné prozkoumat téma z různých úhlů pohledu, dát prostor lidem, kteří přinesou i pohled odborný. A tak třeba přinést více pohody, klidu a nadhledu do soužití v rodinách, mezi partnery, mezi generacemi. Knihu už mnoho lidí přečetlo a myslím, že právě to se podařilo,“ říká o knize sama autorka.

Co vás vedlo k napsání knihy o uklízení?

Kniha je o uklízení, ale i o domácích pracích. Když se narodily děti, mám děti ve věku 8 let, 5 let a 6 měsíců, a postupně rostly, začala jsem si klást otázku, jestli se dají děti naučit uklízet a jak. Potom do toho přibyly i další domácí práce a s nimi otázka, zda striktně trvat na tom, aby se děti na úklidu a domácích pracích podílely nebo ne, když zrovna nechtějí. Začala jsem se ptát lidí ve svém okolí a začala zjišťovat, že téma je tak pestré a zajímavé a dotýká se nějak každého z nás, že bude stát za to odpovědi začít zaznamenávat. Nakonec vznikla kniha, která prošla mnoha fázemi.

Proč vám uklízení jako téma přijde důležité?

Jistě jsou na světě důležitější témata než tohle. A možná právě pro to, když nebudu plýtvat zbytečně energií ve sporech a konfliktech, které na tomto poli vznikají, zbude víc energie a času na to věnovat se tomu podstatnějšímu. U řady lidí téma úklidu a domácích prací vyvolává nejrůznější emoce, nedorozumění, konflikty. Přišlo mi, že může být užitečné prozkoumat téma z různých úhlů pohledu, dát prostor lidem, kteří přinesou i pohled odborný. A tak třeba přinést více pohody, klidu a nadhledu do soužití v rodinách, mezi partnery, mezi generacemi. Knihu už mnoho lidí přečetlo a myslím, že právě to se podařilo.

Celý text rozhovoru najdete na webu Rodicevitani.cz.

Martina Holcová vystoupila v loňském roce také na TEDx Brno Women 2016.


Zdroj: EDUin, www.eduin.cz

Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková