Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Čeho si všímat při výběru základní školy

Blížící se zápis do prvních tříd dělá těžkou hlavu mnoha rodičům. Jak vybrat pro svého potomka školu, která by ho bavila a naučila něco pro život? EDUin nabízí rodičům budoucích prvňáčků praktický návod, podle čeho se rozhodovat a čeho si všímat při návštěvě školy.

Doporučení:

  • Jděte se do školy podívat. Všímejte si nejen vybavení, ale také prostředí. Hodně vám prozradí i to, jestli při výuce panuje ve škole ticho nebo je slyšet, že děti na něčem společně pracují. Navštivte výuku a sledujte, jak učitel jedná s žáky, jak se děti projevují.
  • Domluvte si schůzku s ředitelem/ředitelkou. Vyptejte se na vzdělávací program školy, na to, co považuje ve výuce za důležité. Sledujte i „provoz“ v ředitelně. Je tam vstřícná atmosféra?
  • Zeptejte se, zda děti odcházejí na víceletá gymnázia, nebo zůstávají i na druhém stupni. Základní škola s kvalitním programem vám ušetří rozhodování, kam dítě dát po páté třídě.
  • Zajímejte se o způsoby hodnocení. Známky nejsou jediným způsobem, jak motivovat děti k výkonu. Dokonce ani tím nejlepším. Dobré školy vedou děti k reflexi a sebehodnocení.
  • A všimněte si, jak s vámi ve škole jednají. Budou vám učitelé v nadcházejících letech partnery, kterým jde o spolupráci a budování vztahů, nebo vás čeká souboj s institucí?
Podrobný popis rodičovských zážitků při obcházení škol najdete na www.rodicevitani.cz v textu Kateřiny Lánské Hledáte školu pro své dítě? Objednejte se k řediteli a podívejte se do hodiny. Jakým způsobem jsou prvňáčci rozřazováni do tříd a jak se rozhoduje o výběru učitele, komentují  PhDr. Václav Mertin a zástupci škol v Poradně.
 
Zdroj: EDUin, www.eduin.cz  
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková