Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Základní umělecké školy

Základní umělecké vzdělávání poskytuje základy vzdělání v jednotlivých uměleckých oborech – hudebním, tanečním, výtvarném a literárně-dramatickém. Je součástí systému uměleckého vzdělávání v ČR.

Základní umělecké vzdělávání má podobu dlouhodobého, systematického a komplexního studia, jehož kvalita je zajišťována prostřednictvím vlastního hodnocení školy a externí evaluace. Základní umělecké vzdělávání rozvíjí a kultivuje umělecké nadání širokého okruhu zájemců, kteří prokážou potřebné předpoklady ke studiu, a současně je rozsáhlou platformou pro vyhledávání umělecky mimořádně nadaných jedinců.
 
Základní umělecké vzdělávání neposkytuje stupeň vzdělání, ale základy vzdělání v uměleckých oborech. V systému navazujícího uměleckého vzdělávání představují důležité východisko pro vzdělávání ve středních, vyšších odborných školách uměleckého nebo pedagogického zaměření a na konzervatořích, popřípadě pro studium na vysokých školách s uměleckým nebo pedagogickým zaměřením.
 
V souladu se zákonem č. 561/2004 Sb. je pro realizaci základního uměleckého vzdělávání vydán Rámcový vzdělávací program pro základní umělecké vzdělávání.
 

V typologii obsažené v původní verzi školského zákona se základní umělecké školy řadily mezi školská zařízení; od účinnosti nového školského zákona (od 1. 1. 2005) jsou samostatným typem školy.


Zdroj: Informační databáze Evropské unie o vzdělávání Eurydice (http://www.eurydice.org) - Eurybase 

 • ZUŠ Uherské Hradiště spustila příjem přihlášek k talentovým zkouškám

  10. 5. 2019, Jana Cenková

  27. květnem startují na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti talentovky pro školní rok 2019/2020. Při této příležitosti představila ZUŠka v pátek 3. května 2019 nový videoklip, který pod heslem „Společně s námi můžete v ZUŠce tančit a zpívat, kreslit a hrát!" dává letmo nahlédnout do bohaté šíře oborů a aktivit školy a zároveň zve děti a rodiče k talentovým zkouškám. Klip můžete zhlédnout na webu či Facebooku školy.
  »Celý článek«

 • Průběh a náležitosti studia na ZUŠ

  3. 8. 2009, Radka Evjáková

  Přijímání do ZUŠ, hodnocení žáků, postup a ukončení studia.
  »Celý článek«

 • Základní umělecké školy

  3. 8. 2009, Radka Evjáková

  Základní umělecké školy poskytují základy vzdělávání v jednotlivých uměleckých oborech a připravují pro vzdělávání ve středních školách, konzervatořích, popř. vysokých školách uměleckého nebo pedagogického zaměření.
  »Celý článek«