Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vysoké školy nezohledňují výsledky státních maturit a studenti se nehlásí tam, kam by chtěli

​Přijímací zkoušky pro akademický rok 2014/2015 jsou téměř u konce. Statistiky ukazují, že zájem o studium na VŠ stále roste, i když uchazeči si téměř v polovině případů nezvolí pro studium ten obor, kterému by se chtěli opravdu věnovat. Kritéria pro přijetí se na jednotlivých fakultách liší, výsledky státních maturit z nich však využívá jen mizivé procento.

Zájem o studium VŠ posledních deset let roste

  • zatímco v roce 2004 si přihlášku na VŠ podalo 130000 uchazečů, v roce 2013 jich bylo 134000, a to za situace, kdy velikost maturující populace za uvedené období klesla o celých 28 %
  • v roce 2004 bylo 68 % maturantů, kteří si podali přihlášku na VŠ, kdežto v roce 2013 jich bylo již 83 %
  • stát zvyšuje počet míst a uchazeči to reflektují zvýšenou poptávkou, za období 2004-2013 vzrostl počet míst na vysokých školách (tj. počet přijatých) o 24 % ze 75613 na 93714
  • situaci odrážejí i statistiky úřadů práce - nezaměstnanost vysokoškoláků je dlouhodobě výrazně nejnižší, pohybuje se hluboko pod průměrem, a to kolem 3 %
  • téměř polovina (49,3%) dotázaných uchazečů z gymnázií uvedla, že existuje obor, kterému by se rádi věnovali, ale mají pocit, že na něj „nemají“ ať už schopnostmi, znalostmi či dovednostmi (konkrétně se jedná o obory lékařské (28%), právnické (21%) a technické (17%), zdroj Scio 2014, 1349 respondentů)
  • pro 50 % uchazečů o studium na VŠ je „uplatnění v praxi“ klíčovým kritériem při výběru fakulty. Pro 26 % je hlavním kritériem „kvalita výuky“, pro 13 % „studentský život“, pro 10 % „co nejsnadnější cesta k titulu“ a pro 3 % „co nejnižší náklady na studium“ (zdroj: Scio 2014; 12000 respondentů). 

Maturita pouze jako zkouška minimálních znalostí

Zatímco letošního 19. ročníku Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) se účastnilo 23000 uchazečů o studium a jejich výsledky využilo na 40 českých a 17 slovenských fakult (např. Právnické fakulty v Praze, Olomouci i Plzni, Fakulta sociálních věd UK či Fakulta sociálních studií MU), státní maturita má vliv na přijetí studenta zřídka. Po 4 letech od spuštění maturit je jejich využití v přijímacím řízení minimální. Primárním cílem maturit je ověřit minimální úroveň znalostí všech středoškoláků. Proto nelze jejich výsledky spolehlivě využít jako kritérium pro výběr mezi uchazeči na VŠ, kde jsou nároky vyšší. V letošním roce tak pouze 4 fakulty zohledňovaly výsledky maturitní zkoušky.
 

NSZ z pohledu fakult a nákladů zájemců o studium

Odborní a vědečtí pracovníci fakult, jež využívají výsledky NSZ, ušetřili v součtu minimálně 550 dnů práce, pojících se s přípravou přijímacích zkoušek. Vedle toho tyto fakulty získávají kvalitní nástroj měření – odborně připravený test s vysokou mírou spolehlivosti. Uchazeči, kteří museli za zkouškou cestovat na fakultu, utratili letos minimálně 36 milionů Kč. Účastníci NSZ mohou svůj výsledek uplatnit na více fakultách, takže jim stačí pouze jedna zkouška, která se koná ve všech větších městech ČR a SR. V součtu tak tito studenti ušetřili za dopravu a ubytování minimálně 8 milionů Kč.
 
Zdroj: Scio, www.scio.cz 
 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková