Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Perspektiva pracovního uplatnění je pro české vysokoškoláky klíčová
Z aktuálního společného průzkumu společnosti Studenta Media a informačního portálu Primat.cz vyplynulo, že až 49 % studujících změnilo během studia svůj obor, 86 % z nich během bakalářského stupně studia. Hlavním důvodem je pro 44 % vysokoškoláků nevhodná volba původního oboru z pohledu budoucího uplatnění. Pro více než 15 % studentů je primárním důvodem vysoká náročnost studia. Nejčastěji mění obor studenti z přírodovědeckých fakult (24,3 %), následováni studenty ekonomických (23,1 %) a humanitních oborů (17,9 %).
 
Ze studentů oslovených v rámci průzkumu změnil původně studovaný obor každý druhý, nejčastěji během prvních dvou let studia. Na magisterském či doktorském stupni jsou přestupy spíše výjimkou (6 %). V průběhu prvních let na vysoké škole mnoho studentů zjistí, že jimi zvolený obor není natolik perspektivní, aby bez problémů získali po absolvování školy zaměstnání, a proto se rozhodnou ke změně.
 
„Během prvních semestrů navíc dochází ke konfrontaci představ studentů s realitou studia na vysoké škole. Přes 12 % z nich uvádí, že by chtěli zkusit studovat jiný obor, jenž více vyhovuje jejich představám,“ říká Tomáš Rašner, ředitel společnosti Studenta Media a kariérního portálu pro studenty UNIjobs.cz.
 
I náročnost studia hraje při změně oboru roli, 15,4 % oslovených studentů uvedlo, že hledají méně náročný obor. „S matematikou jsem měl problémy od prvního semestru, a to jsem maturoval s vyznamenáním. Přejít na Vysokou školu ekonomickou byla jasná volba, nyní mám lepší prospěch i čas na brigády,“ říká Marek, bývalý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Nový obrázek.png 

Studenti se bojí nezaměstnanosti, obor mění podle jeho využitelnosti v praxi

Při výběru nového oboru nejde většině studentů tolik o lepší kvalitu vzdělání a úroveň znalostí, ale především o možnosti budoucího uplatnění na trhu práce. Důvodem je obava z nezaměstnanosti – pouze polovina VŠ studentů se domnívá, že nebude mít po dokončení studia problém s hledáním práce. Jistých si je pouhých 12 %.
 
To ilustruje také hlavní kritérium studentů při výběru nového oboru, kterým je lepší využitelnost oboru v praxi a perspektiva budoucího uplatnění (43,2 %). „Spousta mých kamarádů ze školy shání po skončení studia těžko práci, proto vážně uvažuji o změně oboru“, říká Petra, studentka druhého ročníku Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
 
Dalším významným kritériem při volbě oboru je praktické zaměření školy a fakulty (27,4 %), tj. nakolik škola dokáže provázat teoretické studium s praxí v daném oboru. Studenti při výběru často dají i na doporučení svých známých a kamarádů (22,6 %). Téměř 16 % studentů se pro nový obor rozhoduje podle náročnosti přijímacích zkoušek.
Nový obrázek (1).png

Společný průzkum Studenta Media a Primat.cz byl realizován na jaře 2014 formou kvantitativního online dotazování mezi 687 vysokoškolskými studenty napříč studijními obory ve vybraných městech ČR.
 
 
 
Zdroj: Studenta Media, www.studentamedia.cz
 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková