Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Nový žebříček vysokých škol U-Multirank

​V květnu byly zveřejněny výsledky nového evropského multidimenzionálního hodnocení vysokých škol s názvem U-Multirank. U-Multirank hodnotí více než 850 vysokoškolských institucí ze 74 zemí.

U-Multirank hodnotí více než 850 vysokoškolských institucí ze 74 zemí podle 31 ukazatelů zařazených do pěti dimenzí: teaching and learning, research performance, international orientation, knowledge transfer, regional engagement. Neuvádí jedno celkové skóre vysoké školy, ale nechává volbu a důležitost ukazatelů na každém uživateli. Jedná se nástroj pro srovnávání vysokých škol, jehož cílem je transparentním způsobem ukázat velkou různorodost vysokoškolských institucí.

Profesor Frans van Vught z nizozemského CHEPS na University of Twente, jeden z iniciátorů a ideových otců vzniku U-Multirank, uvedl v rozhovoru pro světový internetový magazín o vysokém školství World University News, že cílem bylo pokusit se vytvořit něco, co je zjevně odlišné od stávajících světových žebříčků, které jsou často kritizovány zejména pro jejich jednostranné zaměření na výzkumné ukazatele vysokých škol. Frans van Vught v rozhovoru rovněž řekl, že U-Multirank je prvním žebříčkem, který vyzdvihuje nejrůznější typy vysokoškolských institucí od mezinárodně orientovaných výzkumných univerzit přes specializované odborné vysoké školy a univerzity aplikovaných věd až po regionálně orientované instituce. Tím zároveň odráží rozmanitost a mnohobarevnost vysokoškolských institucí v současném světě.

 

logo UMultirank.png 

 


Možností, jak sestavit vlastní žebříček, je mnoho. U-Multirank proto pro ilustraci zveřejňuje tři příklady takových žebříčků: pro oblast výzkumu (Research and Research Linkages Ranking), pro ekonomickou angažovanost (Economic Involvement Ranking) a pro podnikatelskou orientaci studijních programů (Business Studies Programmes Ranking).

 

 
Nejúspěšnějšími vysokými školami podle žebříčku Research and Research Linkages Ranking jsou dánská University of Copenhagen, švýcarský ETH Zurich, finská University of Helsinki nebo britská Imperial College London. Mezi nejlepšími 50 se však neumístila žádná česká vysoká škola. První z českých vysokých škol je Univerzita Karlova v Praze na 235. místě.
 
Nejúspěšnějšími vysokými školami podle žebříčku Economic Involvement Ranking jsou nizozemská Erasmus University Rotterdam, švýcarský ETH Zurich, britská University of Liverpool nebo japonská Osaka City University. V tomto žebříčku se mezi nejlepšími 50 vysokými školami umístilo ČVUT v Praze na 43. místě.
 
K nejlepším institucím podle žebříčku Business Studies Programmes Ranking patří německé WHU School of Management, Zeppelin University, EBS University Wiesbaden a Reutlingen University of Applied Sciences, americké American David Livingston University of Florida a Dartmouth College, francouzské HEC Paris a ESSEC Business School Cergy, italská University of Trento a polská Academy of Business in Dąbrowa Górnicza. V první padesátce nejlepších se neumístila žádná česká vysoká škola; Vysoké učení technické v Brně však skončilo na 57. místě.
 
Více informací najdete v článku Nový žebříček vysokých škol U-Multirank
 
 
Zdroj: Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze,
www.strediskovzdelavacipolitiky.info
 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková