Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Padesát let oslaví letos v dubnu Mateřská škola Zlín, tř. Svobody 835

​Na sídlišti Malenovice se 17. dubna 1966 slavnostně otevřela 4. mateřská škola. Roky utekly a naše MŠ Zlín, tř. Svobody 835 slaví letos na jaře už 50. výročí založení.

Tehdejší paní ředitelka Anežka Vítková ve svém uvítacím projevu řekla:" Chtěla bych, aby se nám dařila spolupráce mezi rodiči a učitelkami a patronátními brigádami. Vždyť to všechno děláme pro hezké dětství těch nejmenších."

Roky utekly a naše MŠ Zlín, tř. Svobody 835 slaví letos na jaře už 50. výročí založení. Tímto se řadíme mezi ostatní  malenovské školy, které už svá kulatá výročí oslavily, neboť ZŠ Komenského slavila již 80. výročí vzniku a ZŠ tř. Svobody a MŠ Milíčova své kulatiny slavily nedávno. Všechny školy v Malenovicích (dvě základní, dvě mateřské a jedna základní umělecká) společně  spolupracujeme. Občas se uskuteční pracovní oběd všech malenovských ředitelů, kde sdílíme svoje radosti i strasti.

Pročítáme zažloutlé listy kroniky, otáčíme fotografie, které mapují  padesátiletou historii školy, poznáváme své bývalé spolupracovnice a vzpomínáme  na ty, které již mezi námi nejsou. Vzpomínku věnujeme dvěma nejvýznamnějším:

Paní ředitelka Anežka Vítková strávila ve „své" škole celé čtvrtstoletí. Zajímavostí je, že jako maminka vychovávala dvojčata chlapce. Současná paní ředitelka Ivana Pilátová je ve své školce další čtvrtstoletí, také 25. školní rok a jako maminka vychovala dvojčata děvčata.                                       

Jaroslava Burešová byla po celé roky skvělou zástupkyní ředitelky a na postu ředitelky školy pracovala po dobu mateřské dovolené paní ředitelky Pilátové.

Dočítáme se v kronice školy nejrůznější zajímavosti. Jedna na ukázku:

„V listopadu 1989 došlo k velkým změnám  v životě naší školy. Prasklo hlavní potrubí teplé vody pod budovou. MěNV odbor školství rozhodl, že k 1. 12. 1989 bude škola uzavřena a provede se generální oprava budovy."

Generální oprava = elektroinstalace, vodoinstalace i menší stavební úpravy se protáhla až do srpna 1991, kdy byla na základě konkurzu do funkce nové paní ředitelky jmenovaná Ivana Pilátová.


Budova čtyřtřídní školy zůstala po celou dobu nezměněna, cihlový plášť, typická baťovská architektura, zdobí naši školku stále a moc jí to uprostřed činžákového sídliště sluší. Nedávno jsme po dlouhé době čekání obnovili okna a dveře. Obklopena vzrostlými stromy byla školka až do nedávna. Příliš vzrostlé vysoké stromy na zahradě školy a neštěstí ve zlínském parku nás vedlo k redukci stromů. Zahrada je však pravidelně doplňována jinými rostlinami. Naše paní školnice Daniela Králová pečlivě vybírá zajímavé dřeviny jako jsou ginkobiloba, liliovník tulipánokvětý, dřín a jiné. Oblíbená je i naše bylinková zahrádka, hmatový chodníček, vrbová chýše, kterou jsme tvořili společně s rodiči na jedné z mnoha zahradních slavností. Setkáváme s rodinami našich svěřených dětí při pravidelných táborácích u nejrůznějších příležitostí – Den dětí, Stavění májky, Svatojánský oheň, Den Země apod. Společná setkávání naplňují přání bývalé paní ředitelky Vítkové. 


Folklorem žije školka s příchodem paní ředitelky Pilátové, neboť od roku 1991 je v MŠ aktivní folklorní dětský soubor Zobáček. Vloni oslavil již 30 výročí působení. Stejnou dobu chodíme s dětmi vystupovat kromě jiných také na vítání občánků na zlínské radnici. Učíme děti nejen písničky a básničky, tance a hry, ale zaměřujeme se také na oživování lidových tradic přímo na sídlišti. Tradičně s rodiči na zahradě a na hale školy zpíváme vánoční  koledy a Tříkrálovou koledu. Před příchodem tříkrálové sbírky pro Charitu jsme  s dětmi chodili po sídlišti také na Tři krále, dokonce i s živým koněm. Masopustní karneval jsme doplnili obchůzkou mezi činžáky. Několik let jsme pořádali také přehlídku dětí předškolního věku ve zpěvu lidových písní „Trnečka" ,které se účastnily děti z mateřských škol Zlínského kraje. Zástupkyně ředitelky paní Dagmar Francová umí vyrobit nádhernou Morenu, kterou s dětmi každoročně, asi 18 let vynášíme k řece Dřevnici za doprovodu místní malenovské Policie. Nedávno se nám stalo, že někdo naši plovoucí Morenu považovala za utonulého a bylo z toho policejní hlášení a následná reportáž v komerční televizi.


Ano, televize ráda přijede k případu, kdy ve školce hoří krepákové sukénky, ale reportáž o každodenní mravenčí skvělé práci učitelek mateřských škol nenatočí. To je to, co nás trápí.Každý si myslí, že když chodil do školy, škole také rozumí a rád do ní mudruje. V rámci evropských fondů se naše paní učitelky zúčastnily mnoha vzdělávacích programů, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí na Slovensku, ve Finsku, ve Walesu.

S dětmi naší školy chodíme často vystupovat pro naše spoluobčany – malenovské seniory do klubu seniorů i do Charity. Účastníme se akcí pořádaných malenovským občanským sdružením jako například rozsvícení vánočního stromu u pošty. Jsme rádi, že novou tradici stavění májky jsme inspirovali občany Malenovic právě my, neboť májku stavíme již 20 let na zahradě naší školky s rodiči a dětmi.

Zpíváme s harmonikou, kytarou, houslemi, máme 3 klavíry, nesčetně drobných rytmických nástrojů, máme velmi dobře vybavenou školu muzikoterapeutickými nástroji  jako jsou tibetské mísy, bubny, ústní harfa, didgerida, djembe, deštné hole a podobně. Naše skvělá paní učitelka Lenka Janderová, která mimo jiné strávila v naší školce již 35 školních roků, vystudovala 2 stupně studia muzikoterapie na UP v Olomouci a velmi dobře s dětmi v této oblasti pracuje. Na škole se však děti setkávají také s netradičními lidovými nástroji jako jsou dudy, na které hra​je manžel paní ředitelky Pilátové a někdy děti doprovází i při vystoupeních. 

Kolektiv paní učitelek je plně kvalifikován, polovina je vysokoškolsky vzdělaná. Naše odloučené pracoviště Na Vyhlídce 1016 otevřelo v loňském školním roce logopedickou třídu, letos máme další v provozu také na pracovišti v Malenovicích. Jsme jediná MŠ se dvěmi logotřídami ve městě  Zlíně. Všechny naše paní učitelky odvádí  v 6 předškolních třídách velmi dobrou práci s dětmi a jsme rádi, že tvoříme spolu s našimi báječnými správními zaměstnanci a milými paní kuchařkami skvělý tým, který se podílí na radostné tvůrčí atmosféře pro děti v naší školce nejen v roce padesátého výročí založení školy.

Autor: Ivana Pilátová
Vložil/a: Radka Evjáková