Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Weblík - Dětská internetová televize
Dětskou internetovou televizi pro neslyšící spustila Česká komora tlumočníků znakového jazyka. TV nabízí uživatelům znakového jazyka další možnost, jak být v kontaktu s novinkami v mateřském jazyce neslyšících.
 
Tlumočníci, ale i ostatní odborníci, kteří se věnují problematice neslyšících zaregistrovali velkou potřebu vytvoření vhodného prostředí, které by respektovalo vizuálně motorickou povahu znakového jazyka (znakový jazyk je svojí povahou zcela odlišný od audio orálních jazyků, např. češtiny) a pomohlo zprostředkovat a sdílet zážitky ze světa neslyšících nejen pro samotné neslyšící, ale i lidi slyšící. Interaktivní webová stránka WEBlik je přínosná především neslyšícím dětem, jejich rodičům a pedagogům, kteří na ní mají možnost vyhledat mnoho aktuálních informací z komunity neslyšících. Velmi užitečná však také může být i tlumočníkům pro neslyšící, kteří zde najdou nejaktuálnější znakovou zásobu, která se v souvislosti s děním v  jazykové a kulturní menšině českých neslyšících, objevila v českém znakovém jazyce a aktivně se začíná neslyšícími mluvčími používat.
 
Pevná část týmu WEBlik je tvořena dvěma neslyšícími a dvěma slyšícími lidmi. Koordinátorem je neslyšící Marie Basovníková, kameramanem a mistrem střihu je neslyšící Miroslav Gavelčík. Webmasterem pak slyšící Jindřich Mareš a texty překládá Naďa Dingová. WEBlik však spolupracuje s dalšími lidmi: neslyšícím grafikem, neslyšícími mladými moderátory-žáky škol.
Na WEBliku najdete každý týden nové rozhovory s významnými osobnostmi z komunity neslyšících (studenty VŠ, úspěšnými sportovci, představiteli organizací neslyšících apod.).
 
Druhou rubriku tvoří zpravodajství. Právě zde najdete reportáže z akcí, které jsou pro komunitu neslyšících důležité. V anketách se ptáme neslyšících na aktuální otázky. Nejatraktivnější je rubrika Studna znakového jazyka, ve které jsou pěkně ode dna směrem vzhůru skládány nejrůznější texty z českého znakového jazyka (storytelling, poezie, pohádky, povídky, humor apod.). V rubrice Komora představujeme aktuální aktivity profesní organizace tlumočníků, která WEBlik realizuje.
 
Na stránkách WEBliku je možné také v položce obchod najít nabídku materiálů o nebo ve znakovém jazyce a ihned si je objednat a zajistit si jej pro svojí domácí knihovničku.
Projekt podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková