Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Trilobit víc než jen vozík
Návrh variabilního vozíku s názvem Trilobit, určeného pro tělesně postižené osoby, vznikl ve spolupráci týmu pracovníků na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Prezentován byl na paralympiádě ve Vancouveru. Díky své variabilitě umožní vozík svému handicapovanému uživateli nejen sezení a přesouvání z místa na místo (jako v případě klasického invalidního vozíku), ale i aktivní sportování.
 

Nápad postavit multifunkční „vozítko“ pro tělesně postižené se zrodil z diskusí mezi Mgr. Zdeňkem Melichárkem, Ph.D., ředitelem Ústavu tělesné výchovy zlínské univerzity, a Romanem Herinkem z humanitárního sdružení Handicap (?) Zlín. Ti přizvali ke spolupráci prof. Pavla Škarku, vedoucího ateliéru průmyslového designu, který zadal svým studentům úkol - vytvořit návrh designu. „Na návrhu se podílelo asi pět studentů. Nejvýrazněji přispěl student 4. ročníku Jan Škola, který nakonec návrh představil na paralympiádě ve Vancouveru,“ sdělil prof. Škarka.
Řešení vozíku je komplexní. Jedná se o ultralehký vozík s odpruženým rámem a speciálními tlumiči nárazů. Spodní část vozíku je možné jednoduše vyměnit - kolečka lze zaměnit za in-liny, za brusle na sledge hokej nebo za lyži, případně lze celý vozík snadno přeměnit na bicykl.

Vytvoření vozíku je vynikajícím příkladem spolupráce odborníků napříč fakultami a součástmi zlínské univerzity. „Financování celého projektu zajistila Fakulta managementu a ekonomiky a odborníci z Univerzitního institutu zase zařídili ochranu užitného vzoru. V tuto chvíli jednáme se dvěma potenciálními českými výrobci pomůcek pro handicapované,“ informoval Ing. Zdeněk Raška, Ph. D., tajemník Fakulty managementu a ekonomiky.


Film o vozíku lze zhlédnout zde: http://www.trilobitmotion.com/video.html
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková