Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jeklová, Marta a Reitmayerová, Eva: Syndrom vyhoření

​Publikace je určena především pro pracovníky v pomáhajících profesích. Vzdělávací institut ochrany dětí, o.p.s. ji vydal v rámci svého projektu „Vytvoření programu celoživotního interdisciplinárního učení v ochraně dětí“ v roce 2006.

 

Jeklová, Marta a Reitmayerová, Eva. Syndrom vyhoření. Praha: Vzdělávací institut ochrany dětí, 2006. ISBN 80-86991-74-1

„Nejčastěji se vyhoření objevuje v profesích, které jsou označovány jako pomáhající – tedy u sociálních pracovníků, pracovníků neziskového sektoru, asistentů, dobrovolníků apod. Dále pak v profesích, kde je bezpodmínečně nutný častý mezilidský kontakt. Proto se s ním stále častěji setkáváme i u zdravotníků (lékařů, zdravotních sester, fyzioterapeutů atd.), pedagogů, jedinců pracujících v týmech apod. Vyhoření u jedinců je doprovázeno poměrně vysokou psychickou zátěží, která ještě komplikuje jejich stav. Někteří autoři spojují vysokou úroveň psychické zátěže s takovými charakteristikami jedinců, jako jsou zvýšená senzitivita, zranitelnost, idealismus, nadměrné přebírání odpovědnosti či vlastní nevyřešené konflikty, jiní se zvyšujícími se profesními nároky či nároky společnosti kladenými na jedince.
Syndrom vyhoření samotný se projevuje ztrátou energie a idealismu, které vedou ke stagnaci, frustraci a apatii. Ačkoli nepostihuje jen lidi pracující v pomáhajících profesích, právě u nich se projevuje nejčastěji a nejnápadněji.
Abychom se vyhoření mohli vyvarovat, předcházet mu nebo zeslabit jeho účinky, pokud jím již v nějaké podobě trpíme, je důležité jej lépe poznat, vědět, co jej způsobuje i co proti němu můžeme dělat.“ (str. 6)
 
→ Brožuru si můžete stáhnout na stránkách Vzdělávacího institutu ochrany dětí ZDE (pdf; 1,99 MB).

Hlavní kapitoly

1. Syndrom vyhoření neboli burn-out

2. Zátěžové situace a jejich působení

3. Syndrom vyhoření – burn-out

4. Možnosti pomoci

 
 
Zdroj: www.viod.cz Vzdělávací institut ochrany dětí, o.p.s.
Autor:  
Vložil/a: Tomáš Bohm