Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Chceme nastartovat ve školách vzdělávání týkající se zdravého životního stylu. Prožitkovou formou, která děti zaujme: Monika Havlásková
Monika Havlásková je ředitelkou Střediska volného času Klubko ve Starém Městě, řídí projekt zaměřený na vzdělávání ke zdravému životnímu stylu a prevenci rizik. Když má volnou chvilku, nejraději je v přírodě (pěšky, na vodě, na kole), se svými dětmi nebo si přečte pěknou knížku.​

Jaká byla vaše cesta za pozicí ředitelky střediska volného času?

Nejprve jsem fungovala v Uherském Brodě jako zástup na ekologickém centru, pak se ve Starém Městě uvolnilo místo v centru ekologické výchovy při SVČ Klubko. Stala jsem se vedoucí ekocentra, v Klubku jsem už osmnáctým rokem a čtvrtým rokem pracuji ve funkci ředitelky organizace.

Nastupovala jste do funkce s nějakou konkrétní vizí?

Měla jsem představu, že by některé věci mohly fungovat jinak nebo lépe, ale hodně záviselo na kolegyních, bez nich by to nešlo. První rok jsme hodně věcí řešily společně, co bychom mohli dělat lépe a nově. To je asi přístup každého nového ředitele a asi se od něj nějaké nové věci i očekávají.

Které věci jste chtěla zavést, a podařily se?

Myslím, že jsme vsadili na větší komunikaci s veřejností i zřizovatelem, jednotnou image všeho, facebooku, webových stránek, abychom byli lépe viditelní a zapamatovatelní. To dříve úplně nefungovalo a lidé si naše aktivity, organizaci nepamatovali, jak bychom chtěli. Po čtyřech letech můžeme říct, že lidé si nás více zapsali, je to poznat i na počtu účastníků našich akcí. Ta čísla se neustále zvyšují a je vidět, že jsme se dostali do povědomí. Víme, že potřebujeme zlepšit komunikaci s ostatními organizacemi. Staré Město je relativně malé, nicméně dalších subjektů pro stejnou cílovou skupinu je tady několik. Proto jsme začali více komunikovat a spolupracovat i s radnicí a ostatními neziskovkami. Pokud to jde, děláme některé akce společně. Šetří se tím energie, síly i peníze. Myslím, že nám všem došlo, že není ideální hrát si jen na svém písečku.

Vnímáte tedy marketingovou komunikaci jako důležitou?

Určitě, za velmi důležitou. Kdybych měla čas tento obor studovat, tak ho studuji. Obzvláště v dnešní době, kdy konkurence přibývá, lidí je ale pořád stejný počet a jsou na tom finančně, více méně, stejně. Náklady neustále rostou, my ale musíme nabízet kvalitu a být atraktivní pro děti a jejich rodiče.

Rodiče si vybírají více podle zájmu a podle kvality​

A jak se vy v Klubku profilujete oproti jiným volnočasovým střediskům? Na co zaměřujete svoji pozornost?

V rámci Zlínského kraje je situace velmi pestrá. Každá volnočasová organizace má úplně jiné podmínky, záleží na velikosti města, nabídce v okolí i pravidlech daných zřizovatelem. Konkrétně pod námi funguje už deset let Rodinné centrum Čtyřlístek, kde si vychováváme maminky a děti, aby k nám chodily. Další naše pracoviště, Centrum ekologické výchovy Žabka mělo nedávno 20 let. Znamená to, že tradice v rámci kraje je. Troufám si říci, že jsme jedno z nejstarších a známějších ekocenter. Hledáme současně i nové cesty. Je milé, když děti, které k nám chodily jako malé, se vracejí v dospělosti se svými vlastními dětmi. Protože nás znají, chodily do kroužků, jezdily na tábory, ví, co od nás můžou čekat. A líbí se jím u nás.

Proběhly v uplynulém desetiletí změny v pojetí volného času?

Myslím si, že rodiče řeší, aby jejich děti vůbec někde byly. Následně, aby svůj volný čas využívaly užitečně. Existují dva extrémy. Jeden extrém je, když rodiče nutí potomky, aby dělali něco, co oni nechtějí. Druhý extrém je, že volný čas dětí neřeší vůbec, proč by dětem platili za něco navíc, když můžou sedět doma u televize nebo počítače.

Mám pocit, že si lidé vybírají více podle zájmu a podle kvality. Že přihlašují své děti do jednoho, maximálně dvou kroužků, které jsou ale kvalitnější. Jednu dobu u nás probíhal odliv dětí z kroužků do družinových aktivit, které školy nabízely zdarma (například keramiku). Rodiče ale zjistili, že se jim vedoucí kroužku u nás mnohdy věnuje daleko více a odborněji než vychovatelka ve školní družině po vyučování a zase se někteří vracejí.

Člověk má dělat všechno tak, aby byl v pohodě. A měl pocit, že žije

Jak je pro vás silné téma zdraví, zdravého životního stylu?

Všechno vzájemně souvisí. I naše stěžejní rodinné centrum a ekocentrum a jejich aktivity jsou propojené, zdraví souvisí s prostředím, ve kterém se pohybujeme a žijeme. Nejde jen o moderní trend, ale zároveň logickou potřebu i srdeční záležitost, ve které vidíme smysl. K tématu přirozeného zdraví máme blízký vztah.

Co pro vás znamená zdravý životní styl?

Já myslím, že člověk má dělat všechno tak, aby byl v pohodě. Měl pocit, že žije. I když se nic nemá přehánět do extrémů. Je v pořádku se pravidelně zamýšlet nad tím, co jíme, proč děláme to, co děláme, jestli můžeme něco udělat lépe. A to jak pro své zdraví, pro své tělo, tak pro prostředí, ve kterém se pohybujeme a žijeme.

Když se nám podaří změnit aspoň trošku přemýšlení lidí, budeme rádi​

Co je cílem projektu Zdravě a bezpečně do života, který realizujete společně s dalšími partnery?

Cílem projektu je nastartovat ve školách vzdělávání týkající se zdravého životního stylu, a to prožitkovou formou, která děti zaujme. V projektu je celkem pět klíčových aktivit. První z nich je zaměřená na zdravý pohyb. Byli bychom rádi, kdyby se více zařazoval do běžné výuky. Aby se děti během dne protáhly, procvičily. Jedna nebo dvě hodiny tělocviku týdně ve škole určitě nestačí. Další aktivita se týká bezpečnosti, jako je například pohyb ve městě. Například bezpečný pohyb na kole, bruslích, součástí jsou semináře zaměřené na různé infekce, vliv kosmetických přípravků apod.. V další aktivitě se věnujeme zdravému vaření a stravování školních dětí. Chceme omezit automaty ve školách a motivovat školy, aby například využívaly k přípravě pokrmů regionálních zdrojů.

Do projektu je zapojeno 31 základních a středních škol a 11 DDM a SVČ Zlínského kraje. Díky realizaci vzniknou nové výukové materiály a pomůcky, které zapojené školy získají nebo si je budou moci zapůjčovat, velká část materiálů bude pedagogům celého Zlínského kraje k dispozici volně ke stažení na novém webu Zdravě do života, který je součástí portálu Zkola.cz.

Které téma je pro vás osobně nejdůležitější?

Mně přijdou zajímavá všechna a každé má svou důležitost. Když se nám podaří změnit aspoň trošku přemýšlení lidí, budeme rádi. Je nám jasné, že to nebude za rok, za dva. Ale věříme, že se situace bude postupně zlepšovat.

Děkuji za rozhovor.


Monika Havlaskova.jpg
------

Kontakt: Středisko volného času KLUBKO Staré Město, U Školky 1409, Staré Město, tel.: 572 541 103, reditel@klubkosm.cz 


Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková