Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
ZŠ Sychrov úspěšně reprezentovala na dětské vědecké konferenci

​Ve čtvrtek 7. února se pod odbornou garancí Univerzity Palackého z Olomouce konala v Uherském Hradišti dětská vědecká konference. Pořadatelem byla ZŠ a MŠ Čtyřlístek a podtitulem jednání byla práce s talenty. Konference se aktivně zúčastnily také děti ze ZŠ Vsetín, Sychrov, které prezentovaly novou knihu "Jak parta ze Sychrova zachránila štěně", fotoatlas přírody okolí školy, simulovaly výbuch sopky či předvedly zábavné hrátky s elektřinou.

Několik výrazných talentů máme i v ZŠ Vsetín, Sychrov a tak nás napadlo, že bychom se mohli o své nápady a zkušenosti podělit. Smyslem konference je, že sami žáci prezentují svou práci z výuky, ale i z volného času, kdy se vzdělávají dobrovolně a jaksi navíc. Ostatně každý účastník konference musel nabídnout „cosi navíc“. Připravit si prezentaci a vystoupit veřejně před neznámým publikem, to vyžaduje kus odvahy.
 
Jednání zahájila ředitelka školy PhDr. Věra Olšáková a mladé vědátory pozdravil i docent RNDr. J. Molnár, CSc., z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Poté už se rozběhlo jednání v sekcích. Naše škola měla zastoupení ve všech oblastech. V sekci humanitní vědy a uměnověda nás reprezentovali deváťáci, kteří představili svou knihu „Jak parta ze Sychrova zachránila štěně“, ale nabídli ostatním také návod, jak se do toho pustit, aby si knihu mohl napsat skoro každý, kdo na to má chuť a síly. Příspěvek Kláry Novosadové, Aničky Doležalové, Mirka Janoška a Jirky Zedníka rozhodně zaujal. Úspěšně prezentovali práci celé třídy.
 
 
V sekci „Technické vědy, chemie, fyzika, matematika“ nás reprezentovaly žákyně 5.A, Daniela Holbová a Martina Ovesná, které si pod vedením třídní učitelky Mgr. Evy Janušové připravily chemický pokus s efektním závěrem, který simuloval činnou sopku při výbuchu. Jejich pokus byl inspirován programem Zelený ostrov, který absolvovali žáci v Muzeu regionu Valašsko ve Vsetíně na výukovém programu Jana Husáka.
 
Nejvíce příspěvků jsme měli v sekci přírodních věd. Páťáci předvedli své hrátky s elektřinou. Lukáš Černocký, Josef Bařina  a Jirka Mádr ukázali funkční klimatizační jednotku na baterie a Sára Čotková a Nela Potočná atraktivní barevný semafor. Funkční modely si žáci vyrobili sami.  
 
 
Žáci sedmé třídy pak představili část dlouhodobého celoškolního projektu s názvem Fotoatlas přírody okolí školy. Vystoupení Barbory Hnátkové, Hanky Ollerové, Johanky Martinů a Martina Janáče s názvem Dobrodružství čeká na louce, mapovalo život hmyzu. Žáci přiblížili svým kamarádům vtipně a stručně tyto zajímavé organismy nejen vlastními texty, ale i fotografiemi, nic si nevypůjčili z internetu.
 
Myslíme si, že naše příspěvky nezapadly a účastníky konference zaujaly. To bylo také vidět z množství dotazů a zájmu ostatních žáků i přítomných učitelů.
Účast na dětské vědecké konferenci byla přínosem i pro žáky-diváky. Učili se vnímat informace a ocenit práci svých vrstevníků, popř. starších či mladších kamarádů. I to přispívá k rozvoji jejich osobnosti. Naši účast na této konferenci hodnotíme na výbornou!
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková