Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vrabci měli svůj den

​Žáci 7. A ze ZŠ Vsetín Sychrov se rozhodli oslavit s vrabci jejich svátek, který byl stanoven na 20. března. Jedná se o Světový den vrabců, World Sparrow Day. Byl vyhlášen zejména proto, že v posledních letech došlo k alarmujícímu snížení počtu těchto kdysi běžných ptáků.

Mnozí školáci už vlastně vrabce v přírodě ani nevídají, což je škoda. Ve městech jsou tito drobní čiřikaví ptáci zřejmě nahrazeni ve svém teritoriu agresivnějšími městskými kosy.  Byla by škoda, kdyby současné děti znaly tak typického ptáka žijícího s lidmi na vesnicích i městech už odnepaměti jen z obrázků.
 
Aby si žáci uvědomili, že biodiverzita přírody je důležitá, že je třeba chránit každý živý organismus, tedy i vrabce, připomněli si je a jejich osud nejen pozorováním a poznáváním obou u nás žijících druhů. A to vrabce obecného a menšího vrabce polního, ale i skládáním sloganů, ve kterých vyjádřili svůj vztah vrabcům.
 
Společná tvorba ve třídě: Milý vrabče, k tvému svátku, přeji ti už po léta, ať nezmizíš ze světa!!
Dne 20.3.: Vrabcům patří dnešní den, jdu za nimi ven!
 
Máme vrabce rádi, jsou to kamarádi.
 
Když nasypu do krmítka zrní, vrabci blahem vrní! Vrabec hop a skok, raduje se, že přežil další rok.
 
 
A přibyla i některá osobní vyznání:
 
Hanka Ollerová: Ochráníme vrabce, zpívají nám sladce. Vrabec je můj kamarád, musí ho mít každý rád. Sypu zrní do krmítka, hejno vrabců už se slítá…
 
Lucka Gajdošová: Vrabci v kleci nejsou hezcí! Chci mít vrabce na zahrádce!
 
Petra Sušňová: Vrabci, vrabci, pojďte blíž, my vám nechcem ublížit.
 
Martin Janáč: Vrabec to je prima zvíře, vycházím s ním bez potíže. Když mi vrabec zazpívá, já se jenom usmívám.
 
Součástí oslav Světového dne  vrabců byla v ZŠ Vsetín Sychrov i myšlenka směřující k jiným ptákům, zajímala je soustava chráněných území Natura 2002 a Ptačí oblasti v okolí.
 
Na závěr vás sedmáci prosí: Mysleme na vrabce, mysleme na pestrost přírody a ochraňujme každý živý organismus, naše planeta ochránce moc potřebuje!
 
Žáci 7.A, ZŠ Vsetín, Sychrov 97 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková