Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Velké šelmy jsou odjakživa součástí valašské přírody, učí vsetínské školáky
V ZŠ Vsetín, Sychrov se žáci po tři dny setkávali s pracovníkem Hnutí Duha z Olomouce Michalem Bojdou, který jim vyprávěl o velkých šelmách v Beskydech. Každoroční akce se konala s malým zpožděním u příležitosti Světového dne zvířat.
 
 
Cílem bylo, aby si děti uvědomily, že do našich lesů velké šelmy patří a máme to výsadní postavení v České republice, že se u nás, v Beskydech, všechny tři velké šelmy občas vyskytují. Ať už je to medvěd, který se tu většinou zatoulá ze Slovenska, plachý rys ostrovid nebo smečka vlků. Ani jedna ze šelem není člověku za běžných okolností nebezpečná, většinou by člověka mohla ohrozit až v okamžiku, kdy by ji sám člověk vyprovokoval. Nicméně je třeba být ostražití a připravení na tato fascinující setkání „třetího druhu“. Jen pár vyvolených tyto nádherné šelmy v přírodě vidělo na vlastní oči. A Michal Bojda k nim patří. Proto má žákům co vyprávět.
 
Tyto šelmy jsou odjakživa součástí valašské přírody, les jim patřil ještě dávno před tím, než se tu usadil člověk a začal kácet stromy a chovat ovce. Přesto, už staří Valaši si s ochranou svých stád věděli rady. Proto je předpoklad, že s moderními prostředky zvládneme soužití s velkými šelmami i my. Vždyť by byla škoda vybít je z přírody a zavřít pouze za ploty zoologických zahrad. Náš život by pak byl velmi ochuzen.
 
Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
 
 
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková