Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
V Otrokovicích proběhlo krajské kolo mezinárodní žákovské soutěže Enersol

​V pořadí již devátý ročník soutěže Enersol hostila v úterý 5. března Střední odborná škola Otrokovice. Do projektu zaměřeného na oblast ekologie, úspory energií a obnovitelné zdroje energie se zapojilo celkem devět středních odborných škol ze Zlínského kraje.

"Cílem soutěže je vzdělávat populaci v tématech alternativních energií, energetických úspor a snižování emisí v dopravě, a to formou spolupráce s praxí a působením na osobní postoje mladé generace,“ připomenul v úvodu ředitel pořádající Střední odborné školy Otrokovice Libor Basel. Osobní záštitu nad projektem převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Soutěž podpořil účastí také radní Zlínského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil, kterého potěšila různorodost projektů a nápadů od šetření vodou až po biopaliva a tepelná čerpadla.
 
„Jsem dnes na soutěži Enersol poprvé, vnímám ji jako výbornou příležitost pro získání a výměnu zkušeností. Já jako bývalý ředitel základní školy jsem aktivity zaměřené na ekologii a ochranu životního prostředí vždy podporoval. Jubilejní desátý ročník Enersolu bude pro Zlínský kraj příležitost prezentovat, že environmentální oblasti ve školství věnujeme pozornost“, sdělil radní.
 
 
Mladí účastníci soutěže se letos zabývali zeleným bydlením, využitím biopaliv, solární energie, vodních a fotovoltaických elektráren. Objevily se také práce týkající se výroby bioropy z řas a tepelných čerpadel či porovnání využití různých ekologických druhů vytápění. Své příspěvky prezentovali žáci před odbornou porotou i ostatními svými kolegy z jiných škol. Členové poroty hodnotili kladně zejména vysokou úroveň prací žáků. „Témata prací byla zaměřená na praktické využití, studenti dokázali velmi dobře zpracovat obsah prací, nabídli dostatek materiálů v textové části,“ ocenil Viktor Mechl ze společnosti Continental Barum. „Práce jsou kvalitně zpracované, pro příští ročník doporučuji tvůrcům, aby se ještě více zaměřili na formulaci jednoznačných závěrů, zdůraznění cílů a dalšího využití svého bádání“, doplnil porotce.
 


Jako užitečně strávený čas vnímají účast v projektu samotní aktéři soutěže. Díky projektu měli možnost rozšířit si znalosti, informovat širokou veřejnost o využití alternativních zdrojů energií. „Nejvíce nás bavily praktické zkušenosti. Nejprve jsme si nebyli jistí, jestli bude mít naše práce větší význam. Pak jsme provedli ve třídě pokus a pochopili jsme, k čemu vlastně perlátory jsou,“ prozradila Nikola Flašarová ze Střední odborné školy Otrokovice.
 
Na závěr soutěže poděkovali Petr Navrátil a Libor Basel účastníkům za jejich aktivní zájem o ekologickou problematiku a předali ocenění žákům i jejich odborným koordinátorům. Vítězům krajského kola popřáli hodně úspěchů v kole celostátním, které proběhne koncem března v Chebu.
 
 
 
Projekt Enersol je zaměřen na propagaci úspor energií, obnovitelné zdroje, enviromentální výchovu, vzdělávání a osvětové působení na mládež i dospělé. Účast v projektu je přínosem nejen pro žáky, ale inspiruje také vedení škol. To potvrdil i Libor Basel, ředitel Střední odborné školy Otrokovice: „Jsem rád, že naše škola je vlajkovou lidí na poli environmentální problematiky ve Zlínském kraji. Žáci by se měli vychovávat k environmentálnímu cítění. Pořádání akcí tohoto druhu navíc zvyšuje prestiž naší školy a vede nás k zamyšlení nad naším vztahem k problematice ochrany životního prostředí. Zateplujeme budovy, chceme se jako škola chovat co nejekologičtěji. Budeme uvažovat o dalších možnostech, které by přispěly k úsporám energií“.
 

Reprezentační družstvo Zlínského kraje:

1. Enersol a praxe

Porovnání kotlů na biomasu – Petr Dostál, SPŠ stavební Valašské Meziříčí
Energie budoucnosti – David Uherek, Lukáš Martinák, SŠPHZ Uherské Hradiště
Porovnání dvou kvalitních ekologických zdrojů tepla – Jakub Horák, SPŠ stavební Valašské Meziříčí
Šetření vody pomocí perlátorů – Nikola Flašarová, Michal Hudek
2. Enersol a inovace

Výroba bioropy z řas – Pavel Vida, Ondřej Duchoň, Daniel Hřib, SOU Uherský Brod
Inteligentní domy – Martin Výmola, SŠ-COPT Kroměříž
 
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková