Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Projekt „Autorská pohádka“ na ZŠ Zlín, Kvítková

​V měsících listopad–prosinec 2012 se žáci třídy 4. B ze ZŠ Zlín, Kvítková 4338 věnovali projektu „Autorská pohádka“. V rámci mezipředmětových vztahů pracovali zejména v jazyce českém (čtení a slohu) a v hudební výchově. Nejprve se seznámili s pojmy: pohádka, lidová a autorská pohádka. Postupně školáci poznávali autory a ilustrátory pohádek. V hodině slohu se pokusili o vlastní autorskou pohádku.

 

     
 
V blížícím se předvánočním čase děti na závěr připravily dramatizaci pohádky: Švec a strašidlo. Tuto pohádku jsme našli v  jednom  starším  časopise  pro děti a napsala ji tehdy 15letá Lenka Pitlounová. Hlavní postavou je švec, který potká strašidlo Hejhuláka. Daruje mu boty, které ve městě neprodal a za odměnu obdrží několik léčivých kouzelných džbánečků medu. Protože je švec dobrák, cestou domů všechny rozdá potřebným sousedům. Domů se vrátí s prázdnou. Do děje opět zasáhne Hejhulák, který splní ševcovo přání a lidé k sobě budou přívětiví, laskaví a pozorní.
 
 
 
S pohádkou jsme překvapili seniory z řad bývalých pedagogů ve Zlíně. Vystoupení se uskutečnilo ve středu 5. prosince na Kvítkové. Přidali jsme ještě několik písniček a koled, které jsme zahráli na flétničky. Hned další den 6. prosince nás ve třídě navštívily děti a paní učitelky z MŠ Kúty. A protože se nám pohádka povedla, přišli se na nás podívat i některé třídy z prvního stupně naší ZŠ.
Pohádka patří mezi největší poklady naší ústní lidové slovesnosti. A proto jsme rádi, že jsme mohli alespoň maličko přispět k jejímu rozšíření a uchování pro další generace.
 
 Mgr. Libuše Přílučíková
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková