Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Projekt „Lákají nás netopýři“ na ZŠ Zlín, Kvítková

V letošním školním roce pracovali žáci třídy IV. B ze ZŠ Zlín, Kvítková 4338 na projektu „Lákají nás netopýři“. Již v měsíci říjnu se vydali na exkurzi do Ornitologické stanice v Přerově, kde se zúčastnili výukového programu o netopýrech. Na základě nových informací zpracovávali ve škole i doma své projekty, které prezentovali před spolužáky. V hodinách matematiky zpracovávali pracovní listy „netopýři v číslech“.

Podařilo se nám navázat spolupráci s panem Tošenovským z České společnosti na ochranu netopýrů. Ten přijel k nám do školy a uskutečnil pro naši třídu přednášku o netopýrech, žijících na našem území. Přivezl se svou kolegyní slečnou  Kukalovou  (z Přírodovědecké fakulty, Univerzity Palackého v Olomouci)  i „živé“ zástupce, které jsme si mohli nakrmit a prohlédnout. Pro velký zájem uskutečnil několik přednášek i pro další třídy naší školy. Většina žáků se pro netopýry nadchla, proto jsme mohli v projektu pokračovat.
 
Po zápisech z přednášek, které se velmi líbily přednášejícím, jsme začali vyrábět i plakáty na ochranu netopýrů. Postupně jsme výtvarně zpracovávali komiks  o netopýrech, vymýšleli pohádky, v matematice počítali zlomky s koloniemi netopýrů a pustili jsme se i do výroby netopýřích budek z dřevobetonu.
 
 
Slečna Kukalová nás navštívila ve škole s panem Tošenovským ještě jednou, tentokrát se věnovala plchům. Co mají společného netopýři s plchy? Ve dne spí a aktivní jsou v noci. I na této přednášce jsme se dověděli zajímavé informace z přírody.
 
Chtěli jsme nějak přispět přírodě  a tak jsme oslovili i pana Holíka z hradu Lukova, se kterým již druhým rokem spolupracujeme. Zjistili jsme, že na hradě Lukov bývá každým rokem několik druhů netopýrů a vrápenců. A tak jsme se v rámci oslav Dne Země 24. dubna 2013 na Lukov vydali.
 
Vzali jsme s sebou i několik budek a krmítek pro ptáky, někteří z nás i zrní. Cestou na hrad jsme hráli hru věnovanou netopýrům a přírodě. Pan Holík měl z budek a krmítek velkou radost. Slíbil nám, že se pro  netopýří  budky  staví ve škole. Jsou totiž dost těžké a nechtěli jsme je cestou poškodit. Společně jsme se vydali ke studánce na Pradlech, ke které jsme vyčistili vstup. Byl už ve špatném stavu a dešťová voda s blátem tekla do vody ve studánce. Byla to docela dřina odkopat velké balvany, odrýt hlínu, balvany zasadit zpět a doplnit je dalšími kusy z okolí a znovu prosypat hlínou. Skupina žáků, která pracovala u studánky, se i zapotila. Ale ani další žáci nelenili. Vyčistili od odpadků okolí studánky, připravili klestí na pálení čarodějnic. V přírodě jsme mohli pozorovat žáby, práci datla nebo strakapouda, krmelce pro zvěř.
 
 
Pan Holík nás zavedl na „hrad“, kde nám ukazoval štěrbiny, ve kterých se netopýři schovávají. Ani nám nevadilo, že jsme v nich netopýry neviděli. Aby nám to nebylo líto, dostali jsme jako odměnu netopýry perníkové, ale hlavně jsme měli dobrý pocit z dobře vykonané práce. Pomohli jsme „přírodě“ a načerpali nové informace i síly, které využijeme nejen ve škole.                             

Mgr. Libuše Přílučíková
 
 

Přiložené soubory

Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková