Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Prezentační den řemesel „U Sousedíků“

​Dne 11. dubna 2013 uspořádala SOŠ J. Sousedíka Vsetín pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka „Prezentační den řemesel“. Jednalo se o přehlídku odborných dovedností žáků vyučovaných oborů, a to z oblasti stavebnictví, strojírenství, ale také služeb a gastronomie. Veřejnost, ale hlavně žáci základních škol, pro něž byla akce určena, se zde mohli seznámit s tím, co všechno se v rámci jednotlivých oborů mohou naučit.

Velkému zájmu se těšil stůl, kde prezentovali své umění Václav Mužikovský, žák 2. ročníku oboru Cukrář, a Barbora Čotková, žákyně 4. ročníku oboru Gastronomie.  Tito se věnovali vyřezávání ovoce a zeleniny. Na jablku či melounu vznikaly obrazce, nad kterými se tajil dech. Překrásné však byly i růže a karafiáty z červené řepy či ovečky z celeru.

 
Bez zájmu nezůstaly ani obory stavebnictví či strojírenství. Zde byly k vidění praktické ukázky výrobků (židle, lavice, zahradní posezení aj.). Žáci naší školy však i názorně předváděli ukázky truhlářských, strojírenských či instalatérských prací.
 
 
Obdiv sklízely rovněž dřevěné modely, vyrobené žáky oboru Truhlář pod vedením učitele odborného výcviku Jana Kratiny, a to vlaku Slovenská strela a prvního hybridního automobilu. Tyto exponáty jsou úzce spjaty s postavou tzv. „valašského Edisona“ pana Josefa Sousedíka a jsou vystaveny v Národním technickém muzeu v Praze a muzeu Tatry Kopřivnice.
 
 
Mezi další činnosti, které byly prakticky předváděny a žáky velmi zaujaly, bylo např. jemné zdobení perníčků, které vzbuzuje tradičně velký obdiv, dále pak výroba postaviček z marcipánu, kreslení čokoládovou nebo bílou polevou či skládání ubrousků. Slova chvály účastníků však patřila i připraveným slavnostním tabulím k různým příležitostem.
 
 
V rámci akce byly vystaveny i soutěžní výrobky, se kterými se žákyně Monika Kratinová umístila ve stříbrném pásmu v rámci mezinárodní soutěže v dárkovém balení. V průběhu dne řemesel pak Monika vyráběla dekorativní předměty (papírové růžičky a tašky), které si mohli účastníci odnést domů.
 
 
Mezi návštěvníky byly děti z mateřské školy, které hlavně zajímaly pohádkové postavičky na cukrářských výrobcích.
 
 
Výstava odborných dovedností žáků se těšila velkému zájmu.
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková