Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Přehlídka odborných dovedností řezníků-uzenářů ve Valašském Meziříčí

Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí uspořádala již 7. ročník mezinárodní přehlídky odborných dovedností oboru Řezník-uzenář. Akce proběhla 9.-10. dubna pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka.

Své dovednosti předvedla družstva z 9 škol České i Slovenské republiky, která po celou dobu jejich práce bedlivě sledovala odborná komise. Hodnotila vzhled, konzistenci a chuť připravených masných výrobků a rovněž i čistotu provedení úkolu. Dvoučlenná družstva měla za úkol první den soutěže vyrobit a následně prezentovat 3 masné výrobky (zabijačkovou polévku, tlačenku a játrovku) s přihlédnutím ke krajovým zvyklostem. Druhý den se budoucí řezníci-uzenáři přesunuli do valašskomeziříčské firmy Masný průmysl Krásno, kde soutěžili v bourání masa (bourali kýtu, plec a bok).  Odborná komise v této části soutěže hodnotila kvalitu opracování masa, kvalitu třídění ořezu a časový limit. „Tato část soutěže prověřila specifickou dovednost žáků - bourání, jež je pro absolventy oboru Řezník-uzenář jedna z nejdůležitějších,“ uvedl k soutěži učitel odborného výcviku Tomáš Jareš.
 
V celkovém hodnocení se na 1. místě umístilo družstvo z ISŠ-COP (Lucie Krejčí a Jaroslav Kotiš ze třídy PŘC3), 2. místo obsadili řezníci ze Střední odborné školy potravinářské Nitra a na 3. místě skončila Střední škola potravinářská, obchodu a služeb Brno. „Budoucím řezníkům a uzenářům přeji, aby se k nim všichni, kteří ochutnají jejich výrobky, stále vraceli,“ dodal ředitel školy Petr Pavlůsek.
 
 
 
Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, se zúčastnil vyhodnocení přehlídky, ocenil její přínos a závěrem k celé akci dodal: „Zlínský kraj dlouhodobě podporuje řemesla a tato finanční podpora již přináší ovoce, což dokazuje vysoká odbornost žáků tohoto oboru. Děláme vše proto, aby řeznický obor nezanikl. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat ISŠ-COP za organizaci a všem sponzorům za jejich podporu.“

Pavla Bauerová
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková