Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Příprava na astronomickou olympiádu Prolétli se vesmírem a přece zůstali na Zemi

​Žáci šestých až devátých tříd ZŠ Vsetín Sychrov 97 se vydali ve čtvrtek 15. listopadu na hvězdárnu ve Vsetíně. Čekal je zajímavý program. V rámci přípravy na astronomickou olympiádu si nejprve prohlédli hvězdářské dalekohledy a pak chvíli pozorovali Slunce a jeho aktivitu. Počasí jim přálo a viděli i několik skupin slunečních skvrn.

 

 
V další části programu je pracovník hvězdárny Pavel Svozil pozval do přednáškového sálu, kde se seznámili blíže se Sluneční soustavou. Zjistili, kolik ji tvoří hvězd a planet, kolik trpasličích planet a dalších těles, seznámili se také se základním složením těchto těles a nahlédli do tajemného a vzdáleného Kuiperova pásu. Zajímavé bylo i srovnání velikostí těles ve vesmíru i vize do daleké budoucnosti, kdy snad Slunce pohltí i naši krásnou Zemi… Ale na to je ještě dost času. Děti zaujala i problematika souhvězdí, názvy, tvary a mapy těchto vesmírných seskupení, které mohou vidět na noční obloze.
 
Přednáška na hvězdárně byla příjemným zpestřením výuky a snad žáci nově nabyté vědomosti úspěšně uplatní při astronomické olympiádě. Přejeme jim mnoho zdaru.

Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
  
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková