Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kroměřížští studenti na studijním pobytu ve Velké Británii

Studentí tří kroměřížských středních škol vycestovali v polovině března na zahraniční studijně-poznávací pobyt do Velké Británie.

 

 
Celý projekt iniciovala a zaštítila Tauferova střední odborná škola veterinární, k níž se s nadšením přidala skupina kroměřížských gymnazistů a studentů Střední průmyslové školy mlékárenské Kroměříž. Vytvořili jsme tak svérázný kolektiv, který spolu se zkušenou průvodkyní a zodpovědnými a galantními řidiči zaručil výbornou atmosféru v průběhu celého zájezdu.
 
Cílem naší cesty bylo přímořské Hastings, datum odjezdu bylo stanoveno na 9. března a přesně za týden jsme opět byli na území ČR. Cestovali jsme autobusem a přes kanál La Manche trajektem, který byl pro část z nás noční můrou a až dosud při vzpomínkách na houpající se podlahu trpíme mořskou nemocí. Ještě teď se smějeme, když si vybavíme cestující trajektu ležící v křeslech a dokonce i na zemi, vlnami ukolébané ke spánku. I když cesta trvala kolem 18 hodin, což se zdálo být nekonečné, zvládli jsme ji bez zranění nebo ztráty na životech.

 
Zájezd byl koncipován tak, abychom poznali co nejvíce z cizí kultury a hlavně se zdokonalili v angličtině. Proto jsme uvítali možnost pobývat v anglických rodinách, se kterými jsme se snažili komunikovat a spřátelit se. Ubytování bylo skvělé. Rodiny chápaly naše překvapení z cizího prostředí a pomáhaly nám s aklimatizací. Nemohli jsme uvěřit, že život v Anglii je tolik jiný než v naší vlasti! Například co se jídla týče. Mnozí z nás nad britskou kuchyní a kombinací jídel (např. hranolky s hrachovou kaší a uzeným masem) byli zděšení, ale před odjezdem jsme si dobře uvědomovali, jak moc nám budou chybět pravé britské fish and chips.
 
 
Viděli jsme nejen památky v Hastings a okolí, ale dva dny naší výpravy jsme strávili v Londýně. Kromě známého Toweru a Tower Bridge jsme viděli i Shakespearovo divadlo Globe, Big Ben, Buckingham Palace, katedrálu svatého Pavla a další londýnské klenoty. Kromě památek a atmosféry Londýna jsme obdivovali i pravé britské počasí, kdy během jedné hodiny krásně svítilo slunce, po chvíli se nebe zatáhlo těžkými mraky, posléze sněžilo a nakonec jemně pršelo.
 
Součástí zájezdu byl i pobyt ve školních lavicích. Všichni budeme rádi vzpomínat na vyučování, kde jsme procvičovali angličtinu, objevovali nádheru britského přízvuku a dozvídali se více o Anglii a Angličanech. Bylo milé, že naši učitelé byli na zvyky naší země stejně zvědaví, jako my na zvyky britské. Po zvládnutí devítihodinového jazykového kurzu jsme od školy dostali památeční certifikát a jako dárek od Student Agency bonus, který nám umožní vycestovat do zahraničí s menší finanční slevou, což v budoucnu chceme využít.
Děkujeme tímto především MvDr. Andree Tobiášové z Tauferovy SOŠ veterinární Kroměříž za organizaci zájezdu a možnost návštěvy Velké Británie. Věřte, že budeme vzpomínat do konce života.
 
Aneta Náplavová a Romana Šebestíková
SPŠM Kroměříž
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková