Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci z Valašska na odborné praxi v Itálii

Během 3 týdnů v Milánu  18 žáků ze Středního odborného učiliště Valašské Klobouky ukončilo odbornou praxi v místních firmách. 

Jak řekl jeden z účastníků praxe: „Byly to tři nejlepší týdny mého života, rád bych tam i zůstal……" A jak to všechno začalo? Naše škola se zapojila do programu ERASMUS+, který umožňuje mladým lidem cestovat a získávat zkušenosti v zahraničí. V prvním týdnu se žáci rozmísťovali do firem, naučili se jezdit metrem v kombinaci s autobusem nebo tramvají na místo své praxe.  Kuchaři a číšníci jezdili do Madame Hostel Bistrot a Linda Bistro. Opraváři zemědělských strojů  jezdili na farmu  Cascina Santa Brera,  automechanici byli umístěni ve velké opravárenské firmě Gruppo Fassina. Firma zaměřená na opravy automobilů Jeep, Nissan, Infinity. Další  z nich   navštěvovali Autofficina a posto. Ošetřovatelé zase pracovali v prostředí krásného sociálního zařízení Coopselios pro lidi se zvláštní péčí.

Ve volném čase jsme si jezdili prohlížet centrum města, obrovské náměstí Piazza del Dumo a jiné památky. Vystáli jsme dlouhou řadu na lístky do katedrály Duomo, která se začala stavět ve 14. století,  je druhá největší v Itálii. Je tu neustále mnoho turistů, kteří tu postávají, sedí na mramorových ochozech, případně si snědí své panino (sandwich), mluví různými jazyky, fotí se, povídají si a poslouchají hudbu.


Zajímavá pro naše studenty byla návštěva Castello Sforzesco. Je to hrad v severozápadní části historického centra  v Milánu. Na interiérových dekoracích pracovali i Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano.  Komplex hradu začleňuje několik muzeí, například Museo d'Arte Antica a Museo della Preistoria. Mezi exponáty je i nedokončená socha Pietà Rondanini od Michelangela. Park je upraven ve stylu anglické zahrady s květinovými záhony.

Se studenty, kteří přijeli na pracovní stáž do Milána, jsme mohli navštívit i největší vědecko-technické muzeum v Itálii  Národní muzeum vědy a techniky L. da Vinci. Bylo se opravdu na co dívat.   Exponáty v nás mají vyvolat zájem o vědu, technologie a znovu objevit slavnou minulost.  Je zde mnoho úžasných exponátů, vzdělávacích aktivit a také laboratoří. Prošli jsme si pavilony věnované výživě, fyzice, vesmíru a také da Vinciho mechanickým modelům. Zaujala nás sbírka dopravních prostředků od aut, lokomotiv, lodí, letadel až po skutečnou ponorku. Mezi exponáty nechybí takové věci jako je měsíční kámen, celá kompletní plachetnice nebo Edisonovo dynamo. Pokud někdy pojedete i vy do Milána, tak si toto místo nenechte ujít.

Někteří studenti si zajeli na závodní okruh F1 do nedaleké Monzy, jiní se pokochali nádhernými scenériemi jezera Como v podhůří italských Alp.

Poslední tečkou našeho programu bylo předání certifikátů o pracovní stáži a europasů o mobilitě žáků. Pro každého účastníka byl pobyt v Milánu velkou pracovní i osobní zkušeností.

Autor: Jaromír Lacný, Jarmila Stavinohová
Vložil/a: Radka Evjáková