Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Za vůní bylinek po hradech a zámcích – 1. část
​V letošním školním roce pracuje třída II. C ZŠ Zlín Malenovice, tř. Svobody 868  na projektu Za vůní bylinek po hradech a zámcích. Jde o celoroční projekt motivovaný skřítky a strašidly paní Vítězslavy Klimtové. 


Projekt se prolíná mezipředmětově, přičemž se věnujeme z poloviny environmentální výchově a z druhé poloviny historii. Byliny a dřeviny využíval člověk od nejstarších dob. Nejvíce patrné je to ve středověku v lidovém léčitelství a v kuchyni. Putujeme tak naší historií, postupně se seznamujeme s pověstmi hradů a zámků v několika krajích ČR. 
P1010082.JPG
V prvních měsících tohoto školního roku jsme se věnovali památkám v našem Zlínském kraji. Navštívili jsme hrad v Malenovicích a kapličku u Svaté Vody. V Ornitologické stanici v Přerově jsme se zúčastnili výukového programu „Jak semínka cestovala". Všímáme si přírody. Ze všech vycházek si přinášíme přírodniny, které ve škole zpracováváme. Plníme různé úkoly. Vyhledáváme názvy bylin, řadíme je podle abecedy, měříme je, porovnáváme jejich skutečné velikosti s informacemi v encyklopediích. Čteme si pohádky o bylinách a dřevinách. Kopřivu jsme využili při výrobě ručního papíru, uvařili jsme si z ní barvící roztok. Z jeřabin a kukuřice jsme vytvářeli šperky, z dalších podzimních přírodnin např. skřítky. Ochutnali jsme šípkové okurky. Pověsti, které jsou spojeny s památkami si čteme, kreslíme k nim obrázky do projektového sešitu. Z postav ve středověku jsme se věnovali rytířům. Připravili jsme si prezentaci o Svatém Václavovi. 
2.JPGExkurzi na hrad Lukov jsme museli pro špatné počasí odložit. Stihli jsme však navštívit zámek v Chropyni a zpracovat pověst O králi Ječmínkovi. V Chropyni se také na místním rybníku nachází vzácná kotvice. Zapojili jsme se do kampaně ekologické organizace Líska Vsetín „Stromy a my". Za naše aktivity věnované netopýrům jsme obdrželi od České organizace na ochranu netopýrů certifikát „Náš soused netopýr".
      
Výsledky 1. části našeho projektu jsme  prezentovali na Dětské vědecké konferenci v Uherském Hradišti 15. listopadu. Začátkem prosince se vydáme do Jihomoravského kraje – do Brna. Kromě výuky si tak zábavnou formou budujeme vztah k naš přírodě a historii.
kaplička u Sv. Vody.JPG
bylinky - kopřivový roztok 1.JPG
P1010023.JPG
posledni.JPG

Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Jana Vodáková