Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Výročí 300 let od narození Marie Terezie

​Žáci druhých tříd ZŠ Zlín Malenovice, třída Svobody 868 si připomněli výročí 300 let od narození Marie Terezie. Společně navštívili hlavní město Rakouska Vídeň, kde se zastavili u památníku Marie Terezie. 


Žáci druhých tříd ZŠ Zlín Malenovice, třída Svobody 868 si připomněli výročí 300 let od narození Marie Terezie. Společně navštívili 18. května hlavní město Rakouska Vídeň, kde se zastavili u památníku Marie Terezie. Po prohlídce expozic Přírodovědného muzea, se vydali i na obhlídku zimního sídla Habsburků Hofburgu. Všichni žáčci už ví, že Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku. Byla to také maminka 16 dětí. Ve škole jsme si  připomněli skutečnost, že na českou královnu ji korunoval olomoucký biskup Jakub Arnošt Lichtenštejn-Kastelkorn. Tento muž byl současně také majitelem malenovického a pohořelského panství, které tvořilo jeden celek. Znak Katelkornů najdeme na obou těchto místech. 

V Pohořelicích nechal přestavět dle svých představ místní zámek, který propojil s nově vybudovaným barokním kostelem. Nechal zde také postavit kapličku, skleníky a vysázet místní park. V současné době má zámek na starosti  Charita sv. Anežky české, která zde provozuje Dům pokojného stáří. V  kapličce si můžete prohlédnout fotografie z historie obce (slouží jako malé muzeum obce). V okolí zámku a kostela se nachází ještě zbytky parku. Pořád je to nádherné místo, kam se chodí fotografovat ve svůj svatební den i nové manželské páry. Žáci třídy II. C se sem 23. května také vydali. Prohlédli si místní kostel, muzeum v kapličce a poté si ve skupinkách zkoušeli vytvořit barokní kostýmy a pokrývky hlavy. Pomáhali nám i některé místní seniorky, které bydlí v zámku. K činnosti stačily žákům jen balící a krepové papíry, doplněné přírodninami. Zábavnou formou tak žáci získali nové informace o Marii Terezii, navštívili naši sousední zemi,  poznali významné památky a osobnosti propojené s našim regionem i informace o historickém období baroku. 
Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Radka Evjáková