Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vítání občánků ve Zlíně
Vítání dětí do života je prastarý a ušlechtilý zvyk, neboť v každé historické době a v každé společnosti vítali a vítají lidé děti na svět. Dětský folklorní soubor Zobáček z MŠ Zlín na tř. Svobody už léta vystupuje při tomto krásném obřadu. 

Ne jednou se stalo, že jsme vítali na svět kluka či holčičku, který se časem v naší školce oblékl do kroje a vystupoval na radnici s námi. Také rodiče sourozenců našich dětí si často přejí, abychom zajistili kulturní program na jejich vítání.  


Celý proces přípravy obřadu je kolektivní záležitostí nejen pracovníků odboru pro občanské záležitosti, ale je řada příznivců z řad dobrovolníků, kteří páteční odpoledne tráví mezi miminky a jejich rodiči v obřadní síni zlínské radnice.Je třeba obstarat hudbu, kulturní vystoupení,fotografa, květiny a drobné dárky pro rodiče a spoustu dalších záležitostí, zajistit obřadnice, aby sváteční odpoledne bylo pro všechny zúčastněné nezapomenutelným okamžikem.

V minulých dnech jsme vítali vnoučka naší kolegyně , a tak to bylo pro nás obzvláště příjemné. I slzička ukápne mladým manželům , když vidí naše děti v krojích. Každá obřadnice si své úvodní slovo "píše " pro sebe . Já jsem se inspirovala slovy paní Jiřiny Prekopové: " Dejte svým dětem klidem a láskou naplněný domov. Láska není vidět, nedá se definovat, ani uchopit, ale poznáme ji podle toho, jak působí. "...."Chtěla bych být dobrou sudičkou vašim dětem, a tak jim přeji především skvělé rodiče."......"Držím Vám pěsti, ať obstojíte při všech rodičovských zkouškách."

Někteří rodiče zvolí církevní obřad – křest , ale vítání na zlínské radnici je pro všechny slavnostním zážitkem a má dlouhodobou tradici.

Autor: Ivana Pilátová
Vložil/a: Radka Evjáková