Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
V Otrokovicích a Uherském Brodě nabízejí atraktivní formu moderního technického vzdělávání
Hned dvě moderní zařízení, která atraktivní a populárně-naučnou formou poskytují technické vzdělávání, fungují úspěšně na středních školách zřizovaných Zlínským krajem. V prvním případě jde o Experimentárium na Střední průmyslové škole Otrokovice, v druhém o Centrum pro výuku a prezentaci Hi-technologií, jež působí při Střední průmyslové škole a Obchodní akademii Uherský Brod.
 
„Jejich hlavním smyslem je motivovat mladou generaci ke studiu technických oborů, zvláště pak těch, které využívají nejmodernějších technologií, neboť doba si žádá stále více odborníků v těchto oblastech a dá se očekávat, že poptávka po nich v budoucnu ještě nadále poroste," uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík. 
 
Otrokovické Experimentárium vzniklo v roce 2014 v rámci projektu, jehož cílem bylo ukázat žákům, že i věda může být zajímavá, hravá a inspirativní. Tvoří jej soubor osmi expozic zaměřených na konkrétní vědní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie nebo obráběcí stroje. Na návštěvníky tu čeká množství herních a zábavných vzdělávacích pomůcek, přístrojů a vybavení. K dispozici je zde například elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárna, termo kamera a další pomůcky sloužící k demonstraci různých fyzikálních a přírodovědných jevů, například přístroj pro chemickou analýzu – ionosep. Kromě toho zde také probíhají přednášky uznávaných odborníků. 
 
Experimentárium využívají jak studenti středních, tak i žáci základních škol, a to nejen ze Zlínského kraje. Výuku zde absolvovali také studenti z jiných krajů republiky, například ze SPŠ chemické z Brna, SPŠ a VOŠ stavební z Prahy, vysokoškoláci z Mendelovy univerzity Brno a další. Experimentárium již několikrát přivítalo i zahraniční návštěvníky. V únoru 2015 to byla padesátka studentů a pedagogů z Finska, Německa, Portugalska, Malty a Lotyšska. Tématem jejich setkání a návštěvy byla voda, její efektivnější využívání a neznečišťování. Experimentárium také poskytuje zázemí různým vzdělávacím akcím. K nim patří například Expedice Mars, pořádaná Českou kosmickou kanceláří. Tento projekt motivuje mladé lidi ke studiu přírodních a technických věd formou simulovaných letů do vesmíru.
 
Centrum pro výuku a prezentaci Hi-technologií v Uherském Brodě je unikátní místo, kde jsou žákům základních a středních škol Zlínského kraje prezentovány nejnovější poznatky z vědy a výzkumu i trendy a novinky hi-technologií z průmyslové oblasti, zejména ze strojírenství, elektrotechniky i tzv. zelených technologií. Disponuje moderními učebnami vybavenými počítačovou a prezentační technikou (technologie 3D tisku, 3D scanování, 3D projekce atd.).
 
Pro prezentaci nejnovějších trendů v oblasti strojírenství jsou součástí vybavení měřicí rameno s laserovým skenovacím zařízením pro snímání 3D objektů, 3D tiskárna pro tisk modelů a tvorbu 3D prototypů a multifunkční obráběcí stroj. V oblasti elektrotechniky jsou nejnovější technologie zastoupeny systémem moderní elektroinstalace na bázi sběrnicových systémů, který řídí a ovládá celou budovu a činí z ní tak unikátní výukovou pomůcku.
 
Centrum je také vybaveno dvěma typy solárních fotovoltaických elektráren, nachází se zde i tepelné čerpadlo a model automobilu na vodíkový pohon. Veškeré technické zařízení potřebné pro provoz těchto systému je přístupné a je tak možné se podrobně seznámit s jeho funkcemi či údržbou. Součástí Centra je rovněž unikátní sál s 3D kinem založeným na principu zpětné projekce s využitím aktivních brýlí, která poskytuje dokonalý dojem 3D prostoru. Pro školy je k dispozici více než 200 výukových filmů z oblastí fyziky, chemie a biologie.
 
Centrum nabízí několik připravených bloků exkurzí pro konkrétní skupiny studentů podle ročníku a zaměření školy.


Zdroj: Zlínský kraj, www.kr-zlinsky.cz

Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková