Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Škola pro život: žáci i učitelé SPŠ Otrokovice se pravidelně vzdělávají v zahraničí

Střední průmyslová škola Otrokovice se účastní mnoha mezinárodních aktivit společně s partnery z různých zemí Evropské unie. V letošním školním roce získala tři nové granty v programu Erasmus+. Škola připravuje žáky pro reálný život, podporuje jejich jazykové, odborné dovednosti, smysl pro iniciativu, rozvíjí své učitele. Průběžně přenáší znalosti a zkušenosti ze zahraničí a zavádí inovativní postupy do výuky.

V minulých letech otrokovická průmyslovka spolupracovala s prestižními evropskými partnery v projektu Teacher 2020, například s univerzitou v Gironě, univerzitou v Glasgow, univerzitou v Pitesti, italskými výzkumnými centry či dánskou organizací Global School Support. Výstupem společné činnosti byla platforma pro rozvoj podnikatelských kompetencí u pedagogů i žáků ve školství, vytvoření znalostní aliance a publikace s příklady dobré praxe v oblasti podnikavosti.

Žáci a žákyně oboru kuchař-číšník vycestovali v rámci dalších Erasmus+ projektů na odborné stáže do špičkových hotelů v Itálii, kde se učili připravovat jídelní menu včetně typických italských dezertů. Budoucí odborníci na přírodní vědy pracovali pod dohledem vědců v chemických laboratořích italské střední školy a ve výzkumném centru na řeckém ostrově Samos. Další skupina studentů se účastnila loni týdenního jazykově-pobytového kurzu v irském Corku.

Nové projekty podpoří inovativní vzdělávání a využití moderních technologií ve výuce

Od září pokračuje školní tým v aktivitách projektu ICT: A European Approach, kde vytváří metodologii a výukové materiály pro obory související s cestovním ruchem a hotelovými službami. Aktuálně startujeme realizaci dvouletého mezinárodního projektu v rámci strategického partnerství v oblasti školního vzdělávání s názvem Let the science discover us. Projekt je zaměřen na rozvoj metod učení u přírodovědných a technických předmětů. Hlavní prioritou je otevřené a inovativní vzdělávání a použití moderních technologií při práci s žáky. Chceme, aby studenti vědomě používali své mobilní telefony a tablety jako nástroje učení. Při výuce přírodních věd budou využívány animace a simulace na chytrých tabulích, počítačích, žáci budou experimentovat s laboratorním zařízením v rámci tzv. metody learning by doing. Partnery projektu jsou střední školy Turecka, Španělska, Itálie a Maďarska.


Další dva projekty Hands On Media Literacy a App Your School jsou orientovány na podporu digitální gramotnosti žáků. Partneři z 12 evropských zemí se zaměří na práci s mládeží v dnešní digitální éře, aktivní občanství, klíčové dovednosti v oblasti mediální výchovy a jazykové znalosti se zaměřením na využití ICT. Obsahem výjezdů budou školení o fotografování, semináře o využití informačních technologií, práce v mediální laboratoři, kurzy k tvorbě videozáznamů, krátkých filmů, blogů a videoblogů.

V rámci všech nových projektů se uskuteční mezinárodní setkávání, školení pracovních týmů i krátkodobé výměnné pobyty studentů. Ty přinesou účastníkům kromě zvýšení úrovně znalosti v odborné oblasti a zlepšení jazykových dovedností také posílení adaptability na nové životní situace, schopnosti úspěšně fungovat v týmu či pracovat s informacemi v mezinárodním prostředí. Podle našich zkušeností víme, že žáci tím získávají velmi cennou životní zkušenost.

Více informací najdete na webu SPŠ Otrokovice ve složce Zahraniční spolupráce.

Přehled zahraničních partnerů SPŠ Otrokovice:

University of Wolverhampton (Spojené Království)
University of Girona (Španělsko)
University of Glasgow (Skotsko)
University of Pitesti (Rumunsko)
Global School Support (Dánsko)
IDEC S.A. (Řecko)
CESIE - Centro Studi ed Iniziative Europeo (Itálie)
ACTA Center (Rumunsko)
Associazione Centro Studi Città di Foligno (Itálie)
British School Pisa (Itálie)
School of Business Szeged (Maďarsko)
Technical School Ioan C. Stefanescu (Rumunsko)
Escola La Draga (Španělsko)
ITE SCARPELLINI (Itálie)
FU International Academy Tenerife 
SISTEMA TURISMO s.r.l. (Itálie)
Archipelagos, Institute of Marine Conservation (Řecko)
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi (Turecko)
Institut Marina (Španělsko)
Isis Valdarno (Itálie)
Péter Andás Gimnázium és Kollégium (Maďarsko)
Zespół Szkół Nr 2 w Sanoku (Polsko)
Aydın Fotoğraf Sanatı Derneği (Turecko)
Liceul tehnologic economic Nicolae Iorga Pascani  (Rumunsko)
127SOU Ivan Denkoglu (Bulharsko)
Adazu vidusskola (Lotyšsko)
Zaffiria Network (Itálie)
Esenler Ilce Milli Egitim Mudurlugu/Esenler District Education Authority (Turecko)
AENIE – The National Association of Educatgional Innovation and Inclusion in Schools (Portugalsko)
Fundacja Nowoczesna Polska – network (Polsko)
Kuopion Kaupunki, Savonia (Finsko)
Edupro network (Litva)
Karpos (Řecko) 


Autor: Jana Vodáková
Vložil/a: Radka Evjáková