Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ohlédnutí za výměnným pobytem italských studentů a učitelů na SOŠ a Gymnáziu ve Starém Městě

SOŠ a Gymnázium Staré Město udržuje dlouholeté přátelství s původně zemědělskou, dnes střední odbornou školou Istituto Istruzione Superiore ve čtvrti Borgo Piave v italské Latině, asi 60 km od Říma. První návštěva v Latině se uskutečnila ještě před sametovou revolucí v září 1989. 

Od té doby se víceméně pravidelně konají vzájemné návštěvy a výměny učitelů a žáků, jejichž cílem je nejen cestovat, seznámit se s historií a kulturou, navštívit památky a odborná pracoviště, ale především strávit společný čas, seznámit a spřátelit se, poznat a porovnat práci ve škole, vyměnit si zkušenosti. Na konci loňského června se opět do projektu zapojili žáci a učitelé SOŠ a Gymnázia Staré Město, kdy po více než dvouleté odmlce, znovu vyrazili do Latiny celí natěšení vidinou krásného konce školního roku a nekonečného času prázdnin před nimi. Celkem dvacet šest pasažérů, včetně pana ředitele Chromka, směřovalo na jih, za sluníčkem, vstříc novým zážitkům.Školní povinnosti ze všech spadly, všichni si měli co povídat, autobus byl plný vtípků, smíchu a dobré nálady. Jako první přivítalo výpravu moře, kdy každý okouzleně nasával jeho vůni, poslouchal, jak hučí, pozoroval, jak se převaluje.

Pobyt v Itálii byl okouzlující. Kromě bohatého kulturního programu ve „věčném městě“ Římě a regionu Lazio se účastníci téměř každý den koupali v moři a vyhřívali na plážích pyšnících se modrou vlajkou „Bandiera blu“ za čistotu, poznávali partnerskou školu a její praktická a odborná pracoviště: výrobnu sýrů, chov zvířat, školní vinohrad, ale také nové obory – gastronomii, výrobu cukrovinek, hotelnictví. Ačkoli v době návštěvy žáků a učitelů italští studenti měli už prázdniny, každý den několik z nich vyrazilo a dělalo společnost při exkurzích v botanické zahradě, na buvolí farmě, v národním parku, v zahradách Ninfa nebo starověkém přístavu Ostia Antica. Pobyt v Itálii utekl jako voda, ale nikdo se neloučil, protože věděl, že v dubnu přijedou učitelé a studenti z Latiny na Slovácko, do Starého Města.

Poslední březnový večer se řada vyučujících a žáků sešla v areálu školy, aby přivítala a ubytovala milou návštěvu: čtyři učitelé a 35 studentů všech oborů školy z latinské Borgo Piave. Po vydatném odpočinku na domově mládeže vyrazila skupina do Archeoskanzenu a Živé vody v Modré. Odtud všichni pěšky, jako správní poutníci, zavítali na Velehrad a prohlédli si baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Počasí bylo ukázkové i v odpoledních hodinách, kdy výprava pokračovala další sondou do vzdálené historie našeho kraje k Památníku Velké Moravy „Na Valách“ a výstupem na vyhlídku kostela sv. Ducha ve Starém Městě. Neděle proběhla ve znamení sluníčka, přírody a odpočinku v jednom z nejnavštěvovanějších míst na Moravě - zlínské ZOO. Onu neděli byla atraktivní podívaná na jarní flóru a faunu ještě umocněna krásným počasím, teploty se vyšplhaly na rekordních 25 stupňů Celsia!

V pondělí ráno bylo přichystáno uvítání na radnici Starého Města. Dopoledne se neslo v duchu přírodním a kulturně-historickém, kdy následovala prohlídka areálu Parku Rochus. Odpoledne se mohli všichni těšit z návštěvy nedobytného hradu Buchlov.

Úterní ráno patřilo prohlídce školy a nakouknutí do vyučovacích hodin. Poté následovala zajímavá podívaná ve sklárnách Květná. Odtud vedly kroky účastníků přímo do výukového a prezentačního centra při Slováckých strojírnách v Uherském Brodě. Toto zařízení na podporu výuky hi-tech technologií v odborných předmětech středních škol při Slováckých strojírnách se má čím pochlubit.

Hosté se seznámili také s pivovarnickou technologií pivovaru Uherský Brod. Náročný den pokračoval po večeři prohlídkou vinného sklepa a ochutnávkou čtyř vzorků oblastního vína v Polešovicích.

Středeční dopoledne strávila italská návštěva v prostorách školy. Při slavnostním uvítání panem ředitelem v aule školy zatančili a zazpívali členové školního folklórního souboru a studenti prvních a druhých ročníků. Poté jela italská a česká delegace poznávat přírodní krásy do Moravského krasu.

Součástí prohlídky byla propast Macocha, plavba Punkevními jeskyněmi s bohatou krápníkovou výzdobou po podzemní říčce Punkvě. Nesměla chybět ani návštěva blízké metropole Moravy - města Brna.

Předposlední den bylo hostům představeno honosné sídlo a reprezentační rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, státní zámek Kroměříž.V odpoledních hodinách čekala výletníky důstojná tečka za programem, - chov anglického plnokrevníka v hřebčíně v Napajedlích.

Další hodiny už patřily jen loučení. Při společné slavnostní večeři staroměstských a italských žáků a učitelů v restauraci Masaro ve Starém Městě byly předány nejen již tradiční pamětní certifikáty o účasti na výměnném pobytu, ale také dárečky: med, kraslice a zpěvníky moravských písniček, většinou z šikovných rukou staroměstských žáků i italských studentů. Večer ještě zdaleka nekončil a nikdo nešel spát, a tak povídání, zpěv a výměna adres a kontaktů pokračovala v jídelně školy do pozdních hodin.

V pátek ráno následovalo loučení, kdy se mnozí neubránili slzám.

Byl to nádherný týden plný přátelství, vzájemného se poznávání a výměny dojmů, názorů i zkušeností, který všechny obohatil. Upřímně děkujeme všem, kteří přispěli svou pomocí k jeho zdárnému a důstojnému průběhu a už se těšíme na další kapitolu tohoto příběhu v Itálii.


Autor: Jana Hubená
Vložil/a: Radka Evjáková