Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kroměříž bez hranic propojila generace zábavou i poučením

Druhý ročník akce Kroměříž bez hranic úspěšně proběhl v úterý 21. března 2017 v Domě kultury v Kroměříži. Vyšší odborná škola sociální a pedagogická a Střední pedagogická škola Kroměříž v roli hlavního pořadatele připravila celodenní mezigenerační program ve spolupráci s městem Kroměříží a Klubem seniorů v Kroměříži. Záštitu poskytli starosta města Kroměříže Jaroslav Němec, radní Zlínského kraje Petr Gazík a jako patronka večerního programu se do organizačního týmu zapojila europoslankyně Michaela Šojdrová.

Zajímavý celodenní program zaměřený na mezigenerační spolupráci a vzájemnou inspiraci mezi seniory, žáky a studenty přinesl poučení i zábavu a odvíjel se v příjemné atmosféře, k níž přispěla také významná organizační podpora ze strany pracovníků Domu kultury v Kroměříži.

V dopolední části byla pro seniory připravena rozmanitá stanoviště, na kterých se pod vedením studentů tvořilo výtvarně i hudebně, hrál se petangue i další pohybové hry, nabízel se trénink paměti, rozmanité kvízy, jazykový koutek aj. Velký zájem seniorů získala počítačová polepšovna a canisterapie. V divadelním sále po celé dopoledne probíhala volně přístupná představení, v nichž účinkovali děti a žáci z kroměřížských škol, divadelníci z DZP Barborka a celé pásmo uzavírala módní přehlídka v podání modelek z Klubu seniorů v Kroměříži.


Odpolední část přilákala stovky dětí z kroměřížských školních družin. Kromě krátkého hudebního vystoupení žáků SPgŠ Kroměříž je čekala pestrá nabídka aktivit, v nichž se jako průvodci a zdatní lektoři představili zejména senioři. Ti dětem předvedli dovednosti a um v různých oborech: paličkování, pletení velikonočních pomlázek, tkaní, vyšívání, různé výtvarné techniky s papírem, práce s kovem i dřevem, hra na hudební nástroje aj. Zájem a nadšení dětí všechny přítomné přesvědčil, že právě tento způsob mezigeneračních aktivit přináší radost i vítané poučení.


Vyvrcholením akce Kroměříž bez hranic bylo večerní představení v divadelním sále nazvané Benefiční moderato. Zábavný program připravený pro širokou veřejnost představil kroměřížské pěvecké sbory a na podiu se sešla zajímavá sestava hostů: zpěvačka Petra Černocká, fotograf Jindřich Štreit, malíř Libor Vojkůvka a herec Rostislav Marek. V moderovaném vyprávění společně potvrdili, že humor, optimismus a nadhled jsou těmi nejlepšími kořeními života. Na závěr vystoupil soubor seniorek Ladies BuDu z Buchlovic, který svým energickým pěveckým podáním známých hitů roztleskal zaplněný sál. Výtěžek z benefičního představení, který činí 17 800 Kč, poslouží jako vstupní investice pro vybudování petangového hřiště na Hanáckém náměstí v Kroměříži. Právě tento nový sportovní prostor, který si kroměřížští senioři přejí co nejdříve zrealizovat, bude pokrčováním myšlenky mezigeneračního setkávání, protože bude sloužit nejen jim, ale také široké veřejnosti.

Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková