Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Budoucí zámečníci a strojaři se učí v nových dílnách, které vybudovala firma ZPS – Frézovací nástroje v areálu Svitu

Nové výukové prostory pro zámečnický a strojní výcvik byly dnes slavnostně předány do užívání Střední průmyslové školy polytechnické – COP Zlín. Nacházejí se v 71. budově v areálu Svitu, kde má své sídlo firma ZPS – Frézovací nástroje a.s. Firma se školou dlouhodobě spolupracuje a jedním z konkrétních výsledků jejich partnerství je právě vybudování tohoto výukového střediska.

Co mu předcházelo? Když vedení firmy zjistilo, že do žádaného oboru Strojní mechanik škola může kvůli nedostatku dílen přijímat pouze 20 žáků, i když zájem je větší, rozhodlo se, že zrekonstruuje část svých málo využívaných výrobních místností a zřídí zde prostory výuky odborného výcviku žáků strojírenských oborů. Jedná se nejen o dílnu a její vybavení stroji a nástroji (frézkami, soustruhy, bruskou), ale i o učebnu, sociální zařízení a šatny. Pořízena sem bude také moderní CNC bruska v hodnotě cca 2 miliony korun. Celkové náklady na vznik výukových prostor tak dosáhnou zhruba 8 milionů korun.

Prohlédnout si je dnes přišel také radní Zlínského kraji pro školství Petr Gazdík, který při této příležitosti uvedl: „Velký dík patří všem, kdo se podíleli na realizaci této výborné myšlenky. Je ukázkou toho jak by mělo vzdělávání v budoucnu vypadat nejenom na této, ale i na ostatních školách v kraji. Tedy že by školy a podniky měly společně přispívat k tomu, aby zde studenti ze Zlínského kraje zůstávali, setrvávali ve svých oborech a nacházeli zde své profesní uplatnění. Kraj připravuje pomoc všem ostatním středním školám a firmám pro to, aby spolupracovali, aby studenti chodili na praxi a firmy si tak mohly vychovávat a formovat své budoucí zaměstnance. Tím se jen vlastně vracíme k tomu, co už téměř před sto lety zavedl Tomáš Baťa a co bylo v jeho době naprosto běžné. Tedy budování silného vztahu zaměstnance k firmě, což je něco, na co se v poslední době často zapomíná."


Jiří Charvát, ředitel Střední průmyslové školy polytechnické – COP Zlín, k tomu dodal: „Zájem o technické obory na naší škole je na vzestupu. V tuto chvílí se blíží ke stavu naplněnosti. A ta není zrovna malá – čtyři plné strojařské třídy v každém ročníku. Poskytnutím těchto nových prostor včetně moderního střediska pro výuku programování a CNC broušení se našim žákům dostane kvalitního výcviku, který nenabízí žádná jiná škola v republice."

Střední průmyslová škola polytechnická – COP Zlín, jejímž zřizovatelem je Zlínský kraj, nabízí studijní a učební místa ve strojírenském, elektrotechnickém, ekonomickém, polygrafickém a plastikářském směru vzdělávání, a to v celkem 10 oborech. Společnost ZPS – Frézovací nástroje a.s. je tradičním a významným výrobcem nástrojů pro obrábění, zejména pro frézování, a zabývá se také tepelným zpracováním kovů. V současné době zaměstnává přes 120 pracovníků.

Jak už bylo uvedeno, firma a škola spolupracují dlouhodobě a ve více směrech. Žáci oborů Obráběč kovů a Mechanik seřizovač se v průběhu celého posledního ročníku zúčastňují odborného výcviku na firemních pracovištích. Firma poskytuje dílnám nástroje, chladicí kapalinu, podílí se na modernizaci strojů, nákupu nástrojových regálů, broušení nástrojů pro žáky. Další spolupráce spočívá v účasti zástupce firmy na závěrečných učebních i maturitních zkouškách. Škole ale také například pomáhá při náboru žáků svojí účastí na Dnu otevřených dveří školy.

 

Autor: Jan Vandík
Vložil/a: Radka Evjáková