Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Basové G úspěšně zazpívalo v Polsku

Ve dnech 4.–9. listopadu se vydal smíšený pěvecký sbor Basové G, který působí při Gymnáziu Františka Palackého Valašské Meziříčí, na soutěžní a koncertní zájezd do sousedního Polska. 

V první části pobytu dostala prioritu účast na mezinárodním festivalu Rybnicka jeseń chóralna, na který se přihlásilo 15 sborů ve třech kategoriích. Na úvodním koncertě v kostele sv. Josefa zazněly sborové kompozice v podání českého a polského vysokoškolského sboru (z Pardubic a Vratislavi). Společným provedením Janáčkova díla Otčenáš sbory uctily 700. výročí narození Karla IV. Další den následovala soutěžní přehlídka všech přihlášených sborů v Rybnickém zemském divadle. Na slavnostním vyhlášení výsledků se zpěváci z Basového G mohli upřímně radovat z cenného stříbrného pásma. Ve večerních hodinách se pak rozezněl monumentální novogotický kostel sv. Antonína zpěvem všech sborů na závěrečném koncertě s předáváním cen a diplomů.


Druhá část pobytu Basového G v Polsku se odehrávala ve Varšavě a jejím okolí, zejména v Grodzisku Mazowieckém, kde sídlí dívčí sbor Bogorya. Kontakty mezi zpěváky započaly v roce 2014 a v roce 2015 sbor Bogorya vystoupil na benefičním koncertě ve Valašském Meziříčí společně s Basovým G. Samozřejmě nemohlo chybět setkání obou sborů, které vyvrcholilo společným koncertem v chrámu Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Grodzisku Mazowickém. Zpěváci a zpěvačky z Basového G si ještě večer předtím zazpívali v nejkrásnějším varšavském kostele sv. Anny, který stojí v historickém centru vedle Královského paláce.

Členové sboru Basové G také rádi využili svůj pobyt v Polsku k poznávání jeho kultury a historie. Navštívili poutní místo na Jasné Hoře u Čenstochové, historický Krakow, ale hlavně si užili nejzajímavější místa ve Varšavě – královský park Łazienki, staré město i se symbolem Varšavy – sochou Syrenky na Starém rynku, prohlídku Královského paláce, promítání dokumentu o zničení Varšavy za 2. světové války a procházku po stopách Chopina, zakončenou návštěvou muzea, kde celý Chopinův život a dílo poznáváme moderní interaktivní formou.

Nezbývá, než dodat, že po tomto úspěšném zájezdu, plném nejen hudebních zážitků, se sbor těší na další setkání se svými posluchači, a to na adventním koncertě v neděli 18. prosince ve 14:00 hodin v kostele Všech svatých, kde vystoupí společně s Beskydským orchestrem, a na předvánočním koncertě ve středu 21. prosince v 18:30 hodin v kostele Nanebevzetí panny Marie ve Valašském Meziříčí.


Autor: Jana Krcháková
Vložil/a: Radka Evjáková