Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ža-ba-ko 2014: motýli, orchideje, fobie i pátrání po zločincích
Osm badatelských týmu dětí nadšených z vědeckého poznávání představilo výsledky své práce na konferenci Ža-ba-ko, která se konala poslední červnovou středu ve Vsetíně. Pořadatelem akce bylo občanské sdružení Líska ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko a ZŠ Vsetín, Sychrov.
Třetí ročník žákovské badatelské konference pro školáky 5.–9. tříd letos proběhl ve středu 25. června ve Vsetíně s podtitulem Přírodní vědy v různých podobách. Cílem konference bylo umožnit školákům na veřejném fóru představit výsledky svého bádání a pokusů v oblasti přírodních věd a sdílet je spolu se svými vrstevníky. Společným prvkem všech zapojených týmů byla radost z poznávání, nadšení z vědy a dobrá nálada.
 
„Konference je především přehlídkou umu, chuti do práce a badatelských úspěchů žáků základních škol ze Zlínského kraje, ale i skvělého přístupu jejich vyučujících. Nejedná se o soutěž či soupeření, každý příspěvek je vždy něčím nový, obohacující a úkolem odborné poroty na této akci je naslouchat a ocenit pak ty nejlepší mladé badatele a povzbudit všechny ostatní k ještě kvalitnějším výkonům,“ řekla Jaroslava Ševčíková z pořádající ZŠ Vsetín, Sychrov.IMG_9344.JPG
Věděli jste například, že nejvíce lidí trpících fobií se bojí pavouků, malých prostor a hadů? Nebo že nejabsurdnější fobie z toho, že se na vás dívá kachna, se jmenuje Antidaktofobie? Z průzkumu také vyplynulo, že u účastníků šetření se vyskytla fobie z Google, peněz a sýrů. Velmi zajímavá byla prezentace týkající se metod daktyloskopie, která se používá v kriminalistice k identifikaci pachatelů. Ve svých pracích se žáci zaměřili na rostliny, živočichy a jedinečnost krajiny ve svém okolí. Na konferenci se objevila témata jako například Kde nám bude nejtepleji, Jak na jaře rostou listy nebo se přihlížející dozvěděli, jak se rodí a rostou štěňátka. Další mladí vědci se věnovali orchidejím, motýlům, dravcům nebo sovám.

Ocenění za své příspěvky získali:

1. Kateřina Janečková, Adéla Krejčí, Katrin Kelárková, Ondřej Hajdík: Kde nám bude nejtepleji?, ZŠ Rokytnice
2. Karel Ritnošík, Kristýna Kučerová, Anna Ševčíková: Daktyloskopie, ZŠ Sychrov
Zvláštní ocenění porota udělila nejmladšímu účastníkovi konference Petříkovi Filippovi za příspěvek Motýli a brouci v PP Týn nad Bečvou, ZŠ Lipník nad Bečvou.
IMG_9336.JPG 
„Atmosféra na konferenci byla příjemná, komorní a především všechny příspěvky byly kvalitně zpracované, zvolená témata byla zajímavá a děti vše prezentovaly výborně. Vybrat nejlepší prezentace bylo pro porotu velice těžké, protože příspěvky byly na vysoké úrovni,“ řekla předsedkyně občanského sdružení Líska Iva Koutná. "Těším se na čtvrtý ročník konference, který by se měl konat v květnu příštího roku v prostorách vsetínského zámku", doplnila organizátorka.
IMG_9297.JPG 

Přehled všech prezentujících:

1. Matěj Adámek: Jedinečnost Strání, Gymnázium JAK a JŠ s právem SJZ Uherský Brod
2. Petřík Filippov: Motýli a brouci v PP Týn nad Bečvou, ZŠ Lipník nad Bečvou
3. Soňa Kotlárová, Kateřina Goláňová, Adéla Pařenicová, Karolína Mrlinová: Jak na jaře rostou listy - Rokytnice, ZŠ Rokytnice
4. Kateřina Janečková, Adéla Krejčí, Katrin Kelárková, Ondřej Hajdík: Kde nám bude nejtepleji?, ZŠ Rokytnice
5. Kateřina Čevelová a Eliška Matochová: Fóbie, ZŠ Sychrov
6. Barbora Hnátková, Hana Ollerová: Orchideje, ZŠ Sychrov
7. Karel Ritnošík, Kristýna Kučerová, Anna Ševčíková: Daktyloskopie, ZŠ Sychrov
8. Kristýna Orságová: Sovy Seiferos, ZŠ Sychrov
9. Eva Kaňátová, Silvie Loucká, Eliška Trčálková a Sára Mazalová: Jak se rodí štěňátka a jak rostou, ZŠ Sychrov
10. Anna Ševčíková, Zuzana Zedníková: Dravci, ZŠ Sychrov
IMG_9360.JPG IMG_9302.JPG
 IMG_9300.JPG
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková