Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Střední průmyslová škola Otrokovice buduje vědeckotechnický park Experimentárium
​Střední průmyslová škola Otrokovice se zapojila do projektu Zlínského kraje s názvem Centra vzdělávání – Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji. Projekt má zapojit žáky základních škol do práce a činnosti středních škol, aby žáci získali představu o přípravě na technická a přírodovědná povolání. Toto zapojení bude probíhat formou kroužků žáků základních škol v prostředí středních škol, sdílením výuky některých předmětů přímo na středních školách.
Škola bude spolupracovat se sedmi základními školami z Otrokovic, Napajedel, Tlumačova a Zlína. „Pro žáky základních škol a studenty naší střední školy chceme připravit vědeckotechnický park Experimentárium, v němž budou umístěny interaktivní expozice z technických a přírodních věd. Expozice budou vybaveny jak interaktivními učebními pomůckami, tak stroji a přístroji ke zvýšení kvality výuky. Bude zde např. elektronový mikroskop, na němž žáci mohou pozorovat různé látky a hmoty v maximálním rozlišení, budou mít možnost sestavit skutečný funkční automobil, uvidí, jak se tvoří tzv. inteligentní dům, vyzkouší si různé pohyblivé a funkční exponáty, budou pracovat v chemických laboratořích se skutečnými chemickými analytickými přístroji, ve 3D kině zhlédnou k dané problematice odborné 3D filmy. Zjistí, jak funguje 3D scaner a 3D tiskárna a seznámí se s množstvím dalších pomůcek a přístrojů, které zde budou k dispozici,“ vysvětlila manažerka projektu Marie Homolková.
 
Potřeba užší a dlouhotrvající spolupráce mezi středními a základními školami v oblasti přírodovědných i technických disciplín vznikla na základě poznatků z praxe. Tato potřeba vychází z dlouhodobě se snižující úrovně znalostí a dovedností absolventů základních škol v přírodovědných a technických disciplínách, technickém uvažování, manuální zručnosti a vztahu k manuální práci. Žák základní školy, který se rozhoduje o své budoucí profesi, dnes z velké části ani netuší, co která odbornost v sobě zahrnuje a tudíž nemá ani o své budoucí specializaci představu. „Součástí sdílené výuky budou také četné exkurze a motivační přednášky pro žáky základních i středních škol. Významná bude role odborníků z praxe a vysokých škol, kteří by měli do naší školy přinést nové technologické postupy, informace, know-how,“ doplnila Marie Homolková.
 
Projekt trvá od 1. 9. 2013 do 30. 6. 2015.
 

Název projektu: Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji
 
Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/44.0010 
logolink experimentarium.png
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková