Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Střední odborné učiliště Valašské Klobouky: za praxí na jih Anglie
Dne 10. května odcestovala skupinka žáků oboru automechanik Středního odborného učiliště Valašské Klobouky do města Portsmouth ve Velké Británii. Cílem výjezdu bylo umístit žáky na praxi do autoservisů v Portsmouth.
 
Každý pracovní den žáci odjížděli od svých anglických rodin na místa praxe, kde pracovali od 9.00 hod do 17.00 hod. Jejich pracovní náplní bylo odstraňovat drobné poruchy a závady na osobních automobilech. Komunikačním jazykem byla odborná angličtina. Každý žák měl svého supervizora v dílně, který mu zadával pracovní úkoly. Žáci tak řešili odlišné technologické postupy, rozvíjeli své dovednosti a znalosti a zdokonalovali se ve svém oboru. Pohybovali se v cizím pracovním prostředí a úkoly zvládali na výbornou. Výstupem této mobility bylo získání Certifikátu o zahraniční praxi a Europass mobility. Oba doklady jsou uznatelnou součástí jejich odborného vzdělávání.
 

Ve chvílích volna se žáci seznamovali s městem a jeho památkami. Portsmouth je univerzitní město a především přístav plný fregat, rybářských lodí a remorkérů. Král Jindřich VIII. tu nechal postavit první suchý dok na světě a učinil z Portsmouthu královský přístav. Dodnes kotví v historických loděnicích námořní bitevní lodě jako HMS Warrior (1860), HMS Victory (1805) admirála Horatia Nelsona a loď Mary Rose (1511), kterou nechal postavit v 16. století Jindřich VIII. a pojmenoval ji po své nejmilejší sestře Marii. Dnes jezdí z Portsmouth vyhlídkové lodě s turisty na ostrov Wight, kde žila královna Victorie se svými devíti dětmi a princem Albertem. Trajekty vás každý den dovezou do Gosport, ostrovní části Portsmouth. Moderní dominantou přístavu je Spinnaker, vyhlídková věž ve tvaru plachty, vysoká 170 m.                                                                                                                      

Portsmouth byl díky svému vojenskému významu za druhé světové války do velké míry zničen. Dne 6. června 1944 vyplulo tajně z  Portsmouth na tisíce lodí spojeneckých armád do francouzské Normandie, aby zasadily smrtelnou ránu Hitlerovi. Byla to největší invaze síly v historii a operaci nařídil generál Eisenhower pod názvem Overlord. Obyvatelé města si tento den D velmi považují (the Day of Deliverance)  a letos se na 70. Leté výročí pečlivě připravovali. O celé operaci naleznete řadu informací v muzeu nazvaném  D-Day Museum. Víkend jsme společně využili k výletu ke Stonehenge, prehistorické megalitické stavbě z doby asi 3 500 let p.n.l., jako místo uctívání měsíční a sluneční aktivity. Pak jsme jeli obdivovat obrovskou gotickou katedrálu ze 13. století v Salisbury. V její boční kapli leží originál dokumentu nazvaný Magna Charta z roku 1215. Byl to první dokument omezující pravomoci panovníka vůči jeho poddaným na základě zákona.

Další den jsme vyzkoušeli velmi pohodlné cestování vlakem a zajeli jsme do obchodního přístavu South Hampton, odkud vyplul  poprvé a naposled v roce 1912 parník Titanic. Dnes se tu nachází muzeum Titanicu s interaktivními panely. Neopomněli jsme ani navštívit rodný dům světového romanopisce 19. století, Charlese Dickense, autora The Pickwick Papers (Kronika Pickwikova klubu), Oliver Twist a David Copperfield. V Portsmouth pobýval také spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, známý příběhy o Sherolcku Holmesovi a napsal Hound of Baskerville (Pes baskervilský). V nedalekém městečku Chawton  tvořila spisovatelka Jane Austen (1775), známá rodinnými romány Pride and Prejudice, Emma (Pýcha a předsudek, Emma). Při rozhovorech s místními o oblíbených sportech, jsme zjistili, že město žije fotbalem. Velmi nás potěšilo, když z úst fanoušků zazněla chvála na Milana Baroše, hostujícího v FC Portsmouth v roce 2008. Všechna zajímavá místa a památky jsme projít nestačili, ale jistě budeme vzpomínat na svéráz tohoto britského královského přístavu.

Zahraniční praxe v autoservisech žákům posílila jejich sebevědomí a chuť hledat v budoucnosti zaměstnání jak doma, tak i v zahraničí. Naši žáci a učitelé, tak navázali na předcházející úspěšné stáže z předešlých let. Přestože je příprava a realizace projektu vždy dlouhodobou záležitostí, i po stránce organizační, zážitky, zkušenosti se nedají ničím nahradit.

Jarmila Stavinohová 

Autor: Bc. Jarmila Stavinohová
Vložil/a: Radka Evjáková