Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Slované a Velká Morava
​První říjnový týden se žáci třídy 3. A ZŠ Zlín Kvítková 4338 vydali na seznamovací pobyt do Modré. Na programu jsme měli práci na projektu Slované a Velká Morava. Právě v letošním roce jsme oslavili 1150 let od příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. Rozhodli jsme se proto věnovat svůj čas právě tomuto významnému historickému období.
 
P1010103.JPG

 
Již ve škole jsme si povídali o životě starých Slovanů, založili jsme si projektový sešit, do kterého jsme si lepili zajímavé obrázky a později zapisovali důležité údaje. Cestou do Modré jsme se zastavili v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Žáci sledovali fiktivní příběh bojovníka Mojslava od jeho narození – až po jeho smrt. Dále měli možnost vidět na vlastní oči základy prvního kostelíka s pohřebištěm. Nejvíce je zaujalo vyprávění o vampyrismu.
 
Velmi vtipné byly i obrázky z komixu a motivační film. Odpoledne jsme poprvé navštívili archeoskanzen v Modré. Zde jsme absolvovali klasickou prohlídku s prvotními informacemi. Později se stal archeoskanzen naším skalním pracovištěm. V úterý jsme společně navštívili Památník Velké Moravy v Mikulčicích. Zde žáky oslovil 3D film a možnost vyhledat v terénu všechny základy velkomoravských staveb. Odpoledne jsme se vydali v Modré do nově otevřené expozice Živá voda. Nejzajímavější pro nás bylo na vlastní oči vidět vyzy, které byly právě typickými rybami pro období Velké Moravy. Večery jsme trávili šitím dobových kostýmů, kašírováním domků /dřevnic/, kašírováním postav Velkomoravanů, obrázků na téma Velké Moravy. Žáci ve skupinkách prezentovali ostatním získané informace a připravovali si scénky.
P1010056.JPG

 
Samozřejmě jsme navštívili i baziliku na Velehradě a po celou dobu se věnovali životu Metoděje a Konstantina. Seznámili se s hlaholicí a staroslovanštinou. Žáci si zakoupili pěkně malované puzzle, které byly k velkému výročí vytisknuty.
 
Od středy do pátku jsme se pohybovali v archeoskanzenu. Stali jsme se starými Slovany. Sami jsme si připravovali dřevo na topení v peci, ve které jsme si pekli z vlastního těsta ovesné placky. Stříleli z luku, vyráběli keramické nádoby, dojili kozu. Největší kus práce jsme ale udělali pro návštěvníky. Již během naší práce nás mnozí pozorovali a chválili. Pomohli jsme zateplit vymazáváním hlínou boční stěnu domku. Pochopili jsme tak princip zateplování – pomocí slámy a ovčího rouna. Mimo to jsme pochopili sepětí člověka s přírodou. Ořezávali jsme vrbové proutí, které nám pomohly očistit kozy. Z proutí jsme potom vyplétali ploty a stěnu domku hrnčíře. Právě jeho dům musí „dýchat“, aby keramika mohla vysychat. Poslední den jsme v areálu „natáčeli“ film „Pokřtění Bořivoje a Ludmily“. Využili jsme místního terénu a celou pověst jsme si zrekonstruovali. Po celou dobu jsme měli nádherné počasí. Všichni zaměstnanci archeoskanzenu byli velmi ochotní a vstřícní. Moc jim za jejich pomoc děkujeme a budeme se těšit na další shledání.
P1010097.JPG

 
Po celou dobu s námi pobíhala ochočená zvířata. Kozy, osel, prasátka, slepice… Při odjezdu bylo všem líto, že archeoskanzen opouštíme. Na poslední fotografii na rozloučenou jsme chtěli mít zaměstnance, kteří se nám tolik věnovali. Jaké bylo překvapení, když se fotografování dožadovaly i místní kozy. Domů jsme odjížděli unavení, ale spokojení. Pobyt a práce na čerstvém vzduchu všem svědčila a většina žáků slibovala, že se sem vrátí se svými rodiči. Věřím, že právě tito žáci se sem budou rádi vracet i později, třeba i se svými dětmi.
 
Libuše Přílučíková 
P1010209.JPG

P1010244.JPG
P1010177.JPG


 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková